Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan 1 Mayıs mesajı: “Sömürü, işsizlik, şiddet, tüm eşitsizlikleri reddet”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı, “Sömürü, işsizlik, şiddet, tüm eşitsizlikleri reddet” sloganıyla karşıladı

KCDP Kadın Meclisleri, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajda tam kapanma kararına rağmen işçilerin çalıştırıldığını hatırlatan platform, Sözde tam kapanma ile 1 Mayıs’ı karşılıyoruz. Kadınlar şiddetle boğuşuyor. İşçiler her gün işe gitmek zorunda. ‘İşsizler ne yiyecek?’ soran yok. Herkes için ücretsiz aşı konuşulmuyor bile. Şiddet, faturalar, boş sofralarla baş başa, işyerlerinde de korona ile kol kolayız… Bir avuç patronun çıkarı için kadınların yaşamını, tüm toplumun sağlığını hiçe sayamasınlar. Kendi önlemimiz için el ele verecek örgütleneceğiz. Kadınların ve tüm toplumun kurtuluşu için sömürüyü, işsizliği, şiddeti ve tüm eşitsizlikleri reddedeceğiz. Her yeri mücadele alanına çevireceğiz, meydanlarda yine buluşacağız” dedi.

“Kadınlar ölmek pahasına eşit ve özgür yaşama mücadelesinden vazgeçmedi”

Salgın döneminde artan şiddete değinen platform, açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına da değindi ve kadınların ölmek pahasına mücadelelerinden vazgeçmediğini belirtti:

“Kadınlar yanıbaşındaki erkeklerin şiddetinden kurtulmak için mücadele verirken şiddete karşı önleyici İstanbul Sözleşmesi’nden imza geri çekildi. Koronaya karşı önleyici aşı yapılmıyor. İşyerleri kapanan milyonlarca işçiye destek verilmiyor. ‘Tam kapanma’ kararı alınıyor ama salgın altında işçiler çalıştırılıyor. Bizi şiddetle, işsizlikle, her türlü sömürüyle baş başa bırakanlar ne yapıyor? Onlar kendi iktidarlarının ve kendi ceplerini doldurmanın peşinde. Kendi yaşam biçimlerini dayattılar. Kadınlar ölmek pahasına eşit ve özgür yaşama mücadelesinden vazgeçmedi. İstanbul Sözleşmesi yerli ve milli değerlerimizi yok sayıyor dediler. Bunun için bu ülkenin yurttaşı LGBTİQ+’ları nefretle hedef haline getirdiler. Bu ülkenin neredeyse bütün meydanlarında gökkuşağı bayrağı dalgalandırdık. Şimdi pandemi önlemi bahanesiyle toplumun yaşam tarzına müdahale etmeye çalışıyorlar. Ancak toplum iktidarın açıklamalarıyla, aldığı kararlarla geriye dönmez.”

“Eşitsizliğe karşı topyekûn bir mücadele”

Kadın mücadelesinin giderek güçlendiğini belirten KCDP, bu mücadeleyi 1 Mayıs’ta dahil olmak üzere her gün daha da ileriye taşıyacaklarını vurguladı:

“Eşitsizliği bütün toplum görüyor. Biz de eşitsizliğe karşı topyekûn bir mücadele veriyoruz. Kadınları yaşadığı sorunlara karşı verdiğimiz mücadeleyi giderek güçlendiriyoruz. Toplumu ilgilendiren hiçbir sorunu mücadelemizden ayrı görmüyoruz. 1 Mayıs’ta ve her gün biz bu zamana kadar yükselttiğimiz mücadelemizi her defasında daha ileriye taşıyacağız. Eşitliği kazanacağız.”

Derleyen: Sahra Atila

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus