Murat Yetkin yazdı – Perde arkası: 24 Nisan fırtınası nasıl çabucak dindi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport‘ta yayımladığı yazısında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan günü, 1915’te yaşanan olayları “Ermeni soykırımı” olarak nitelemesinden sonra Türkiye ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çok sert tepkiler gelmesi beklenirken bu tepkilerin neden gelmediğini değerlendirdi.

“Amerikalı uzmanlar Beyaz Saray’a Türkiye’nin kamu bankalarında ciddi miktarda döviz kalmadığını, Merkez Bankasının döviz sıkıntısı içinde olduğunu bildirmişlerdi. Erdoğan, Biden’ın ‘Ermeni soykırımı’ demesine askeri, ya da siyasi anlamda (sert açıklamalar ve diplomatik protestolar dışında) fiilen bir tepki verirse, para piyasaları da buna tepki verebilirdi. Merkez Bankasının elindeki rezerv, dolar kurunun yeni bir krize tırmanmasını önlemeye yetmeyebilirdi ve Erdoğan da bunu biliyordu.

Anlaşılan Amerikalı bankacılık uzmanları Türkiye’de muhalefetin Erdoğan’a sorduğu ‘128 milyar dolar nerede?‘ sorusunun yanıtını, Türkiye’deki muhalefetten daha iyi biliyorlardı. […] ABD Başkanının 24 Nisan çıkışının Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından çabucak geçiştirilmesinde sadece Biden’ın Erdoğan’la görüşme vaadi değil, Merkez Bankasının içine düşürüldüğü zafiyetin kullanılması da söz konusu olmuştu” diyen Murat Yetkin‘in yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus