Metropoll Ekim 2015 araştırması: 1 Kasım’da Türkiye’yi ne bekliyor?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Prof. Dr. Özer Sencar yönetimindeki Metropoll Araştırma’nın 4-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Nabzı Ekim Araştırması” sonuçlarına göre sandıktan bir kez daha koalisyon çıkıyor.

Ankara Katliamı’ndan önce yapılan Ekim ayı araştırma sonuçlarına göre 7 Haziran seçimlerinde yüzde 40,9 oy oranına ulaşan AK Parti oy desteğini yüzde 42,5’e yükseltmiş durumda. Söz konusu araştırma, CHP’nin geçen seçimlere göre oyunu 1 puandan fazla artırarak 26,3’lük bir orana ulaştığını gösteriyor.

HDP’nin de 7 Haziran’da almış olduğu yüzde 13 oy oranını koruduğunu görüyoruz.

Metropoll’ün araştırmasına göre 7 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren dört partiden sadece MHP kayda değer bir oy kaybına uğruyor. MHP aradan geçen dört ayda yaklaşık 1 puanlık bir destek kaybı yaşamış durumda.

Bu sonuca göre milletvekili dağılımı şöyle:

AKP = 261 milletvekili
CHP
= 135 milletvekili
MHP
=  77 milletvekili
HDP
=  77 milletvekili

Araştırmanın öne çıkan sonuçları şöyle:

Araştırmanın künyesi:

Türkiye’nin Nabzı Ekim ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile toplam 2526 kişi ile yapılmıştır. Bu araştırmanın alan çalışması Ankara katliamından önce 4-7 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde 1,95 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus