MİT artık Cumhurbaşkanı’na bağlı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

OHAL kapsamında yayımlanan 694 numaralı KHK ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Cumhurbaşkanlığına bağlandı, MİT Müsteşarının tanıklık yapabilmesi için de yine Cumhurbaşkanı’nın izni şart koşuldu. 

Yeni KHK ile bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili koordinasyonu sağlamak ve istihbarat çalışmalarının yönetilmesinde temel görüşleri oluşturmak, uygulamayı belirlemek üzere Cumhurbaşkanı başkanlığında Mili İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİKK) kuruldu. Kurula Cumhurbaşkanı başkanlık edecek.

MİT, TSK ve Savunma Bakanlığı’nda faaliyet yürütecek

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın görev tanımlarında da değişikliğe gidildi. Yapılan düzenlemeyle birlikte MİT, Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’da görev yapan personele ilişkin istihbarat faaliyeti yürütecek. MİT herhangi bir güvenlik soruşturması süresince bu personellerle ilgili her türlü araştırmayı yapabilecek.

MİT Müsteşarına soruşturma izni tamamen Cumhurbaşkanına devredilirken, MİT mensuplarının tanıklığı ise MİT Müsteşarının iznine tâbi kılındı.

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus