Kuzey Amerika’da şu ana kadar rastlanan en eski insan izlerine ulaşıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kanada’nın en batısında bulunan İngiliz Kolumbiyası eyaletinde, Kuzey Amerika kıtasında rastlanan en eski insan izlerine ulaşıldı. İnsanlık tarihinin yazımında etkisi olabilecek bu keşife göre, Kuzey Amerika’ya adım atan insanların tarihi 13 bin yıl öncesine dayanıyor.

Screen Shot 2018-03-29 at 3.02.13 PM

İki yetişkin ve bir çocuğun kil zemin üzerinde çıplak ayakla yürüdükleri belli oluyor. İzler, Vancouver adasının yakınlarındaki Calvert adasında. 2014-2016 yılları arasında Victoria Üniversitesi profesörü Duncan McLaren’ın yürüttüğü çalışma sonucunda toplam 29 ayak izine rastlandı.

Screen Shot 2018-03-29 at 3.03.58 PM

Çalışmalarda elde edilen bilgilere göre insanlar İngiliz Kolumbiyası’nın Pasifik kıyılarında 13 bin önce varlardı. Oysa, bu bölgede insan varlığının 11 bin 700 yıl öncesine dayandığı varsayılıyordu. Bu keşif, insanların Kuzey Amerika’ya Asya üzerinden geldiği varsayımını kuvvetlendiriyor. Araştırmacılar bu keşfi gerçekleştirebilmek için ulaşımın sadece deniz araçlarıyla sağlandığı ve yoğun ormanlarla kaplı ormanlara adalara gitmiş. Bölgede uzun zaman geçirerek bulmayı umdukları verilere ulaşabilmişler.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus