ABD’de yapılan ara seçimlere kadınlar damga vurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’de dün yapılan ara seçimlerde kadınlar birçok bakımdan tarih yazdı. Hem yarışa katılan kadın adayların sayısı hem de yarışı kazanan kadınların sayısı bakımından rekor kırıldı. 187’si Demokrat Parti’den, 52’si Cumhuriyetçi Parti’den olmak üzere tam 239 kadın Temsilciler Meclisi ile Senato üyelikleri için yarıştı. Hâlihazırda 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 84, 100 sandalyeli Senato’da ise 23 kadın bulunuyor. Resmi olmayan sonuçlara göre 92 kadının Temsilciler Meclisi üyeliği kesinleşti. Oy sayımları tamamlandıktan sonra bu sayının 100’ü aşabileceği kaydediliyor.  Kadın senatörlerin sayısının da 26’ya yükselmesi olası.

Kadınlar bu seçimlerde pek çok ilke de imza attı: Kongre’nin en genç üyesi unvanını kazanan kişi de, Kongre’ye giren ilk Amerikan yerlileri de yine kadınlar oldu. 6 Kasım seçimleri, aday olan LGBT bireylerin sayısı bakımından da tarihe geçti. Kongre’ye ilk lezbiyen üye de yine dünkü oylamada seçildi. Tarih yazan bu kadınlardan bazılarını tanıyalım:

Alexandria Ocasio-Cortez: 29 yaşındaki Ocasio-Cortez, Amerikan tarihinin en genç Kongre üyesi oldu. ABD’nin New York eyaletinde Demokrat Parti’nin yaptığı Temsilciler Meclisi ön seçimlerinde, deneyimli rakibini taban siyaseti ile yenmişti. 6 Kasım’da Cumhuriyetçi rakibini de saf dışı bıraktı. Porto Riko’lu bir anne ile Bronx’lu emekçi bir babanın kızı olan Ocasio-Cortez, Demokrat Parti içindeki sosyalist gruba mensup.

Rashida Tlaib: Filistinli bir anne babanın 14 çocuğundan en büyüğü olarak Detroit’te doğan Tlaib, ABD’nin Michigan eyaletinden Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi. Tlaib, Ilhan Omar ile birlikte ABD Kongresi’nin ilk kadın Müslüman üyelerinden biri oldu. Babası sosyal güvenlik uzmanı olan 42 yaşındaki Tlaib, 2016’daki başkanlık seçiminde, dönemin Başkan Adayı Donald Trump’ın Detroit’teki konuşmasını kesen on kadar protestocudan biriydi. Ocasio-Cortez gibi o da işçi sınıfının haklarını savunan bir adaydı.

Ilhan Omar: Başörtülü siyasetçi Omar, ailesiyle birlikte Somali’den kaçarak önce Kenya’da bir mülteci kampına sığınmış, ardından genç kızlık döneminde Minneapolis’e yerleşmiş. 2016’da Minnesota’daki ilk Somali kökenli Amerikalı eyalet meclisi üyesi olan 36 yaşındaki Omar, yarışı kazanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada şunları söyledi: “Bu zafer o mülteci kampındaki 8 yaşındaki çocuğun. Bu zafer, çocuk yaşta evliliğe zorlanan genç kadın için. Bu zafer, rüyalarının sınırı olduğu söyleyenen her insan için.”

Deb Haaland: New Mexico’dan Temsilciler Meclisi’ne seçilen Deb Haaland ile Kansas’tan seçilen Sharice Davids, Kongre’ye giren ilk Amerikan yerlileri oldu. Yalnız bir anne olarak, hem çocuklarına bakıp hem de hukuk fakültesini bitiren Haaland, herkese sağlık sigortası, asgari ücretin saatte en az 15 dolar olması ve temiz ve yenilenebilir enerji kullanımı için mücadele ediyor.

Sharice Davids: Ho-Chunk halkı mensubu olan Davids, Haaland ile birlikte Kongre’ye giren ilk iki yerliden biri olmasının yanı sıra, ilk lezbiyen Kongre üyesi unvanını da aldı. Avukat olan Davids’in yanı sıra Kansas’taki yerel parlamentoya da bu seçimlerde ilk kez iki LGBT birey de girmeyi başardı.

Ayanna Pressley: Boston Belediye Meclisi üyesi Demokrat Partili Pressley, Massachusetts’ten Temsilciler Meclisi’ne giren ilk siyah kadın oldu. Eyaletten daha önce Kongre’nin ne alt ne de üst kanadına seçilen siyah da olmamıştı. 44 yaşındaki Pressley, zafer konuşmasında “Görelim bakalım, saçları Afrika örgüsü ile örülü, deri ceket giyen kadınlar girebiliyor muymuş Kongre binasına” dedi.

Marsha Blackburn: Tennessee eyaletinde ise, Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Marsha Blackburn, Demokrat rakibini yenerek bu eyaletten Senato’ya seçilen ilk kadın oldu.

Janet Mills: Maine eyaletinde Başsavcılık görevini yürüten Demokrat Partili Janet Mills, bu seçimlerde Cumhuriyetçi Partili rakibini yenerek, görev süresini tamamlayan Cumhuriyetçi Vali Paul LePage’in yerine seçildi ve eyaletin de ilk kadın valisi oldu.

Lou Leon Guerrero: Guam da ilk kadın valisini seçti. Pasifik Okyanusu’nda ABD’ye bağlı olan, 160 bin nüfuslu bu küçük adanın Merkez Bankası Başkanı olan Lou Leon Guerrero Demokrat Partili ve Cumhuriyetçi rakibinin yerine vali koltuğuna oturacak. Bu seçimlerden önce ABD’de kadın vali sayısı 6 idi. 6 Kasım’da ise bu makam için yarışan 12 kadın aday vardı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus