ABD Dışişleri Bakanlığı NBC’nin haberini yalanladı: “Gülen’in iadesi ve Kaşıkçı cinayeti arasında bir bağlantı görmüyoruz”

Amerikan NBC televizyonunun “Beyaz Saray’ın, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Suudi Arabistan üzerinde baskı kuran Türkiye’yi yatıştırmak için, Fethullah Gülen’i ABD’den sınır dışı etmeyi planladığı” yolundaki haberi,  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı.

NBC’de dün akşam saatlerinde yayınlanan haberde; ekim ayında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle gerilen Suudi-Türk ilişkilerinde Türk tarafını yatıştırmak amacıyla, ABD yönetimi tarafından Fethullah Gülen’in sınır dışı edilmesi yönünde hukuki imkanların araştırılması için ilgili birimlere talimat verildiği iddia edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Gülen’in iadesi ve Cemal Kaşıkçı cinayetinin birbirinden ayrı konular olduğunu vurgulayarak, Türk tarafının Gülen’in iadesi ile ilgili sunduğu belgeleri incelemeye devam ettiklerini belirtti.

NBC’nin görüştüğü ve ismi açıklanmayan Türk yetkililer de Nauert ile aynı doğrultuda konuşmuş ve Gülen’in iadesi ile Kaşıkçı cinayetinin birbiriyle bağlantılı konular olmadığını ifade etmişlerdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar