Johannes Vermeer’in bütün eserleri artırılmış gerçeklik sayesinde tek bir uygulamada sanatseverlerle buluşuyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İnci Küpeli Kız eseri ile tanınan Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in 7 farklı ülkede, 18 müzede sergilenen eserleri Google Arts&Culture ile Lahey’de bulunan Maurithuis Müzesi işbirliğinde artırılmış gerçeklik kullanılarak oluşturulmuş sanal ortamda gezilebilecek.

Google Arts & Culture ve Mauritshuis, Johannes Vermeer’in resimlerinin Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 17 kültürel ortakla birlikte gerçekleştirdiği ilk uluslararası online retrospektifi olan Meet Vermeer‘i başlattı. 1632 yılında Hollanda’da doğan ve 1675 yılında yaşamını yitirdiği bilinen sanatçı, döneminin günlük yaşamını resmettiği eserleri ile tanınıyor.

Resimlerinde kullandığı renkler ve ışık teknikleriyle bilinen Vermeer ölümünün ardından iki yüzyıl boyunca unutulsa da, 1866 yılında sanat eleştirmeni Thoré Bürger tarafından tekrar keşfedildi. Bürger, Vermeer’in 66 eseri hakkında bir makale yayınladı (bugün bu eserlerden 35 tanesinin onun olduğu kabul edilmektedir) O günden itibaren Vermeer’in ünü büyüdü ve Hollanda Altın Çağı’nın en önemli ressamlarından biri kabul edilmeye başlandı. (Kaynak: wikipedia)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus