Ermenistan parlamento seçimlerini Paşinyan kazandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ermenistan’da erken milletvekili seçimleri yapıldı. Seçimlere 9 siyasi parti ve 2 ittifak katıldı.

Oyların yüzde 70.4’ünü alan Nikol Paşinyan önderliğindeki “Benim Adımım” ittifakı seçimin galibi oldu. Paşinyan’ın başında bulunduğu parti “Toplumsal Sözleşme” partisi “Benim Adımım” ittifakının önderliğini yapıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, 2.5 milyon seçmenin yüzde 48.6’sı oy kullandı ki bu katılım oranı Nisan 2017 parlamento seçimlerinden yaklaşık yüzde 12 oranında düşük.

Ermenistan parlamentosuna “Benim Adımım” ittifakının yanı sıra seçim barajını aşabilen, yüzde 8,3 oy oranıyla Gagik Tsarukyan liderliğindeki Müreffeh Ermenistan Partisi ve yüzde 6,4 oy oranıyla Edmon Marukyan başkanlığındaki Işıldayan Ermenistan Partisi de girdi. Ermenistan’da ittifaklar için seçim barajı yüzde 7, seçime tek katılan partiler için ise yüzde 5.

Eski devlet başkanı Serj Sarkisyan önderliğindeki Cumhuriyetçi Parti yaklaşık yüzde 4.7 ve Taşnak Partisi de yüzde 3.9 oy oranıyla meclis dışında kaldı.

Ermenistan’da 10 yıl devlet başkanlığı yapan Sarkisyan,  yapılan anayasa değişikliği sonrasında başbakan olmuştu. Nisan ayında Ermenistan’da Sarkisyan yönetimine ve yolsuzluklara karşı protesto gösterileri yapılmıştı. Gösterilere öncülük eden Paşinyan, Sarkisyan’ın istifasından sonra geçici olarak milletvekilleri tarafından başbakan seçilmişti. Erken seçim sürecine gidilebilmesi için Paşinyan’ın ekim ayında istifa etmesinden sonra milletvekilleri tarafından başbakanın seçilememesi üzerine erken seçim sürecine girildi. Bu süreçte de Paşinyan geçici başbakanlık görevine devam etti.

Paşinyan’ın lideri olduğu “Benim Adımım” bloğunun listesinde ilk sırada Nikol Paşinyan, ikinci sırada Başbakan yardımcısı Ararat Mirzoyan, üçüncü sırada YELQ hareketinden Lena Nazaryan bulunuyor.

Paşinyan’ın yolsuzlukla mücadele ve ayrıca Rusya, ABD ve AB ile ilişkileri geliştireceği sözü verdiği belirtiliyor.

Washington Post’ta yer alan  habere göre, Paşinyan yaygın yoksullukla ilgili kamusal tepkileri soğurabilme, yüksek işsizlik ve yolsuzluklara karşı mücadele edebilme potansiyeli gösterdi.

Paşinyan pazar günü yaptığı konuşmasında Ermenistan için “ekonomik devrimin en öncelikli konu” olduğunu belirtti. Haberde belirtildiği üzere, Dağlık Karabağ sorunu sebebiyle Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin Ermenistan sınırlarını kapatması üzerinden yaşanan ticaret da Ermenistan ekonomisini olumsuz bir biçimde etkiliyor.

Eski bir gazeteci olan Paşinyan 43 yaşında ve kısa sürede geniş çaplı bir popülarite kazandı. Görevde bulunduğu 7 ay boyunca Paşinyan özellikle de gençlerin desteğini aldı. 24 yaşındaki bilgisayar uzmanı Grigor Meliksetyan, “Paşinyan damarlarımıza taze kan aşıladı. Ermenistan’ın geleceğine güveniyorum” ifadelerini kullandı.

Paşinyan hakkında iyimser yorumlar yapmayan kişiler de mevcut. Girişimci Bella Nazaryan, halkın umutlarını becerikli bir biçimde manipüle ettiği yorumunu yapıyor.

37 yaşındaki Saak Mkhitaryan da kendi ifadesiyle Paşinyan’ın ayrılık yaratan retoriğinden endişe ettiğini belirtti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus