Temelli: “Kürtçe tabelaya bile tahammül edemeyenler hangi kardeşlikten bahsetmektedir?”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Temelli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Tecride karşı sesinizi yükseltin, ölümlere izin vermeyelim”

“Bugün tecride karşı durmak demokratik çözüm arayışıdır. İşte Leyla Güven bize bunu anlatıyor, bizi bu mücadeleye davet ediyor. Cezaevlerinde birçok yoldaşımız açlık grevindedir. Leyla Güven’in çok ciddi sağlık sorunları baş göstermiştir. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum: gelin tecride karşı sesinizi yükseltin, sessiz kalmayalım, ölümlere izin vermeyelim.”

“Türkiye’de yargı, siyasete alet olmuştur”

“Haksız şekilde tutuklanan yoldaşımız Figen Yüksekdağ’ın davası yarın görülecek, bizler de orada olacağız. Bugün Türkiye’de yargı, siyasete alet olmuştur; vesayet altındadır. Figen yoldaşımız direniyor, biz de direnmeye devam edeceğiz.”

“Suriye’nin geleceğine Suriye halkları karar vermelidir”

“Suriye’deki tüm güçler, Türkiye dahil, Suriye’den çıkmalı. Suriye’nin geleceğine Suriye halkları karar vermelidir. Son günlerde yine ‘Kürtler kardeşimizdir’ söylemi ağızlarında. Bölgesel anlamda bir saldırı varken, Kürtçe tabelaya bile tahammül edemeyenler hangi kardeşlikten bahsetmektedir? Sizin kardeşlik anlayışınızı Afrin’de gördük. Afrin’deki okullarda Kürtçe eğitimi bitirmekle övünen sizsiniz. İnsan, kardeşinin elinde kalmış tek geçim kaynağı olan zeytinleri çalar mı? Bu nasıl kardeşlik? ‘Vanaları kapatırız, aç kalırsınız’ diyenler hangi kardeşlikten bahsediyor?”

“Bir gün Rusya’nın, bir gün ABD’nin kapısındalar”

“Bir gün Rusya’nın, bir gün ABD’nin kapısındalar. Bu toplantılarda neler konuşulduğunu Trump’ın tweetlerinden anlıyoruz. Trump bir tweet atıyor, hemen telefona sarılıyorlar. Her konuşmalarında esiyor, gürlüyorlar. Toplumun ruh sağlığını bozdunuz. Her gün televizyonlarda günde en az iki saat konuşuyor. ‘Yıkarız, yerle bir ederiz, hainler, teröristler…’ diyor. Öyle bir racon kesiyor ki herkesin sağlığı bozuluyor. Sağlığımızın düzelmesinin yolu bu sesi susturmaktan geçiyor. 31 Mart’ta bu sesi susturacağız.”

“Bir evde 1108 kişi var”

“Akla hayale gelmeyecek şaibeler peşindeler, suç örgütü gibi çalışıyorlar. Seçmen sayısıyla oynayarak seçim sonucunu değiştirebilecekleri yerleri tespit etmişler. Iğdır Merkez Polis Misafirhanesi. 38 odası var; 70 kişi kalabilir ancak. Burada 374 kayıtlı seçmen gözüküyor. Bizim seçmenleri siliyorlar, kendi seçmenlerini kaydediyorlar. Çukurca’da bir evde 627 kişi kayıtlı gözüküyor; Hakkâri merkezde bir evde 1108 kişi var. Bunların hepsi belgelendi.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar