Eren Erdem: “Adalete susayan herkes için adalet orucuna başlıyorum”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Halk TV canlı yayınına konuk olan Barış Yarkadaş, CHP eski milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’in açlık grevine başlayacağını duyurdu. Bir süredir cezaevinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilmesinin ardından aynı gün içerisinde tekrar tutuklanan Erdem, yazdığı bir mektupla “Ben adalete susayan herkes için adalet orucuna başlıyorum” dedi.

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, bugün katıldığı Halk TV canlı yayınında kapatılan Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem’in cezaevindeki buzdolabını boşalttığını ve “Adalet orucu” dediği açlık grevine başlayacağını duyurdu. Bugün itibariyle de Eren Erdem tarafından yazılan bir mektup dolaşıma girdi. Erdem mektubunda yargılanma sürecine tepki göstererek, “Cezaevi kapısında özgür olarak bir sigara içip tekrar nezarete ve cezaevine girdim. Duruma isyan eden babam 70 yaşında işinden kovuldu, 220 gündür hiç görmediğim oğlum, ailem, sevenlerim adeta alay edilircesine rencide edildi, anayasal lekelenmeme hakkım yok edildi” dedi.

Mektubunu ağırlaştırılmış müebbet cezası alanların kaldığı 8 metrekarelik tecrit hücresinde yazdığını belirten Erdem, “Sırf siyasi görüşüm, muhalefet tarzım nedeniyle bu durumu yaşıyorum ve bu kadar aleni bir hukuksuz müdahaleye karşı başvurabileceğim bir siyasi, hukuki merci yok. Halk her şeyi kanıksamış. Durumum, tek kişiyle hükümet arasında oluşan bir rehine krizine dönüşmüştür. İşte bu ahval ve şerait içinde, Mustafa Kemal’in ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ lafzınca; karakterime, aileme, onuruma, halka verdiğim, ‘zulme karşı her şartta karşı çıkacağım’ sözüme sahip çıkmak için son çarem olan ‘adalet orucu’na başlıyorum” diyerek açlık grevine başlayacağını da doğruladı.

Erdem “Adalet orucunu” ise “Bir süre yemeği kesip sadece sıvı alacağım ve akabinde sıvıyı da keseceğim, sonu belli bir yaşam mücadelesidir” şeklinde tanımladı ve “Ben adalete susayan herkes için adalet orucuna başlıyorum” dedi.

Erdem, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 Ocak’ta adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Ancak savcılığın itirazı sonrası aynı gün yakalama kararı çıkarılan Erdem, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 Ocak’ta yeniden tutuklanmıştı. Tutukluluğa yapılan itiraz ise reddedilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus