Macaristan Başbakanı Orban’dan nüfus arttırma hamlesi: Dört çocuklu ailelere vergi muafiyeti

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ulusa sesleniş konuşmasında dört ya da daha fazla çocuğu olanların gelir vergisinden muaf tutulacağını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, sağ nasyonalist Orban, bunun Macaristan’ın geleceğinin göçlere bağlı olmaksızın savunulmasının bir yolu olduğu görüşünde. Orban özellikle, Müslümanların Macaristan’a göç etmesinden rahatsızlık duyuyor.  

Macaristan’da nüfus her yıl 32 bin azalıyor ve ülkenin ortalama kişi başı çocuk sayısı oranı (1.45). Bu oran, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ortalamasından (1.58) daha az. Hükümet bu nedenle genç çiftlere faizsiz 1 milyon forint (yaklaşık 20 bin TL) değerinde krediden yararlanma imkanı, 3 çocuk olunca alınan kredinin iptali gibi olanaklar sağlıyor. 

Öte yandan haberde, Orban’ın ulusa seslenişi sırasında yaklaşık 2 bin kişilik kalabalığın hükümet politikalarını protesto etmek için Başbakanlık binasının önünde toplandığı ve eylemcilerin Tuna Nehri üzerindeki ana köprülerden birini trafiğe kapattığı belirtildi. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar