Deneyimli iki dağcı, Pakistan’daki “Katil Dağ”da kayboldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Everest’in zirvesine tek başına ve tüpsüz ulaşan ilk kadın olan Alison Hargreaves’ın oğlu İngiliz dağcı Tom Ballard (30), Pakistan’daki dünyanın en yüksek dokuzuncu dağı Nanga Parbat’a tırmanırken İtalyan meslektaşı Daniele Nardi’yle (42) birlikte kayboldu. İkiliden en son geçen pazar günü, yaklaşık 6 kilometre yükseklikten haber alınabilmişti.

New York Times’ın haberine göre, Pakistan ordusu, perşembe günü bir keşif uçuşu gerçekleştirse de, iki dağcıya dair hiçbir iz bulamadı. Üstelik Pakistan ile Hindistan arasındaki gerginliğin askeri bir meydan okumaya dönüşmesinin ardından Pakistan’ın hava sahasını kapatmasıyla, iki dağcı için düzenlenen arama kurtarma operasyonu ertelendi.

8,126 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dokuzuncu dağı olan Nanga Parbat, aynı zamanda yeryüzündeki en ölümcül dağlardan biri. “Katil Dağ” olarak da bilinen bu dağa tırmanmaya çalışan birçok dağcının serüveni ölümle sonuçlanmıştı. Ballard ve Nardi’nin hedeflediği rotayı ise daha önce başarıyla tamamlayabilen hiç kimse olmadı. Bu yüzden, Ballard ve Nardi’nin hayatından endişe ediliyor.

Annesi K2’ye tırmanırken ölmüştü

Kayıp dağcı Ballard’ın annesi Alison Hargreaves, Everest’e yalnız ve oksijen tüpsüz tırmanan ilk kadındı. Hargreaves 1995’te, oğlu Tom 6 yaşındayken dünyanın en yüksek ikinci zirvesi K2’ye tırmanırken hayatını kaybetmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus