14 yaşındaki Hazar’ın kaleminden Çin’deki eşzamanlı iki önemli toplantı hakkında analiz

Hazar Gökçen Öney henüz 14 yaşında. Anne ve babası gazeteci. O da annesi Sezin Öney ve babası Sinan Gökçen’in yolundan gideceğe benziyor. Bunun kanıtı Çin Halk Cumhuriyeti üzerine kaleme aldığı uzun ve kapsamlı analiz yazısı.

Genç yazar, P24’te yayınlanan yazısında her yıl mart ayında ayrı ayrı toplanan ülkenin yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ile siyasi istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın karşılıklı bir değerlendirmesini yaptı. Ona göre bu iki toplantının önemi, “ABD’nin Donald Trump başkanlığında başlıca tehdit olarak Çin’i göstermesi ve ülkeye adeta ‘ekonomik savaş’ açması ile beraber Çin ekonomisinin yavaşlama sürecine girmesi, yabancı yatırımcı konusunun önem kazanması” ile aynı döneme denk gelmesi nedeniyle daha da artmıştı.

Hazar Gökçen Öney, dünyanın önde gelen demokrasilerinin sorunlar yaşadığı bir dönemde, Çin’in önde gelen isimlerinin “Gerçek demokrasi bizde yaşanıyor” demelerine dikkat çekti.

Budapeşte’deki Konfüçyüs Enstitüsü’nde geçen yaz Çince dersler almaya başlayan Gökçen Öney, her gün birkaç saat, Çin başta olmak üzere Doğu Asya ülkelerine ilişkin haberler okuyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar