14 yaşındaki Hazar’ın kaleminden Çin’deki eşzamanlı iki önemli toplantı hakkında analiz

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hazar Gökçen Öney henüz 14 yaşında. Anne ve babası gazeteci. O da annesi Sezin Öney ve babası Sinan Gökçen’in yolundan gideceğe benziyor. Bunun kanıtı Çin Halk Cumhuriyeti üzerine kaleme aldığı uzun ve kapsamlı analiz yazısı.

Genç yazar, P24’te yayınlanan yazısında her yıl mart ayında ayrı ayrı toplanan ülkenin yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ile siyasi istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın karşılıklı bir değerlendirmesini yaptı. Ona göre bu iki toplantının önemi, “ABD’nin Donald Trump başkanlığında başlıca tehdit olarak Çin’i göstermesi ve ülkeye adeta ‘ekonomik savaş’ açması ile beraber Çin ekonomisinin yavaşlama sürecine girmesi, yabancı yatırımcı konusunun önem kazanması” ile aynı döneme denk gelmesi nedeniyle daha da artmıştı.

Hazar Gökçen Öney, dünyanın önde gelen demokrasilerinin sorunlar yaşadığı bir dönemde, Çin’in önde gelen isimlerinin “Gerçek demokrasi bizde yaşanıyor” demelerine dikkat çekti.

Budapeşte’deki Konfüçyüs Enstitüsü’nde geçen yaz Çince dersler almaya başlayan Gökçen Öney, her gün birkaç saat, Çin başta olmak üzere Doğu Asya ülkelerine ilişkin haberler okuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus