İklim değişikliğinin getirdikleri: Japonya’daki kar canavarları artık yalnızca birer cılız ağaç

Kuzey Japonya’da geniş bir alana yayılan, doğal bir şekilde buz ve karla çevrelenerek Godzilla benzeri bir yapıya bürünen ağaçlar, uzun süredir turistlerin büyük ilgisini çekiyordu. Ancak son zamanlarda “Juhyo” denilen bu kar canavarlarını ziyaret edenler, fotoğraflarda gördüklerinden farklı olarak cılız ağaçlarla karşılaşıyor.

Sibirya’dan başlayarak Japon Denizi boyunca esen soğuk ve kuru rüzgar, Japonya’nın kuzeydoğusundaki kozalaklı ağaçların üzerine kar ve buz düşürerek, bu ağaçları devasa kardan canavarlara dönüştürüyor. Tokyo’nun yaklaşık 370 kilometre kuzeyindeki Yamagata bölgesi, şu an bu kar canavarlarının en yoğun görüldüğü yerlerden biri.

New York Times‘ta yer alan habere göre, büyüleyici güzellikte bu doğal yapılar, şu an kar yığınlarıyla örtülü cılız ağaçlara dönüşmüş durumda. Uzmanlara göre bunun sebebi iklim değişikliği. Bu devasa büyüklükteki buz canavarları, kar ve buzu olması gerekenden erken eriten yüksek sıcaklıklar sebebiyle sistematik bir şekilde yok oluyor. Ayrıca bu ağaçlar, sıcaklıkların artmasıyla birlikte ortaya çıkan güve ve kabuk böcekleri tarafından yenildiği için çürüme tehlikesiyle de karşı karşıya.

Yamagata Üniversitesi’nden jeokimya profesörü Fumitaka Yanagisawa, uzun süredir bu kar canavarlarını inceliyor. Yanagisawa’ya göre, kar canavarlarının bulunduğu Yamagata bölgesinde ortalama sıcaklık 2 derece yükseldi. “Sera etkileri konusunda çok endişeliyim” diyen Yanagisawa, bu yüzyılın sonunda kar canavarlarının yeryüzünden tamamen silineceğini söylüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar