Kuzey Kore’den ABD’ye nükleer silah görüşmelerinden çekilme tehdidi

Kuzey Kore yönetimi, ABD tarafı bazı tavizler vermediği takdirde nükleer silahsızlanma görüşmelerinden çekileceğini duyurdu.  

Diplomatlar ve yabancı gazetecilerle yapılan bir toplantıda konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son-hui, Pyongyang yönetiminin geçtiğimiz ay Vietnam’da yapılan ABD-Kuzey Kore liderler zirvesinden bir sonuç çıkmamasından hayal kırıklığı duyduğunu söyledi. ABD müzakereleri bu şekilde sürdürmek ve taviz vermek istemezse, müzakereleri sürdürmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Choe, Washington’un her isteğine boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u “güvensizlik ve düşmanlık atmosferi oluşturmakla” suçlayan Choe; bu ikilinin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yapıcı çabalarını engellediklerini savundu. Kim ve Trump arasında “harika bir ilişki” olduğunu söyleyen Choe, ABD ile müzakerelere devam edip etmeme kararını yakın bir tarihte açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.

Kuzey Kore lideri Kim ve ABD Başkanı Trump, ilk olarak Singapur, son olarak da 28 Şubat’ta Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki zirvelerde bir araya gelmişti. Hanoi’deki zirvenin ardından, görüşmelerin “verimli geçtiği” ancak bir anlaşmaya varılamadığı açıklanmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar