Kuzey Kore’den ABD’ye nükleer silah görüşmelerinden çekilme tehdidi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kuzey Kore yönetimi, ABD tarafı bazı tavizler vermediği takdirde nükleer silahsızlanma görüşmelerinden çekileceğini duyurdu.  

Diplomatlar ve yabancı gazetecilerle yapılan bir toplantıda konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Choe Son-hui, Pyongyang yönetiminin geçtiğimiz ay Vietnam’da yapılan ABD-Kuzey Kore liderler zirvesinden bir sonuç çıkmamasından hayal kırıklığı duyduğunu söyledi. ABD müzakereleri bu şekilde sürdürmek ve taviz vermek istemezse, müzakereleri sürdürmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Choe, Washington’un her isteğine boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u “güvensizlik ve düşmanlık atmosferi oluşturmakla” suçlayan Choe; bu ikilinin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yapıcı çabalarını engellediklerini savundu. Kim ve Trump arasında “harika bir ilişki” olduğunu söyleyen Choe, ABD ile müzakerelere devam edip etmeme kararını yakın bir tarihte açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.

Kuzey Kore lideri Kim ve ABD Başkanı Trump, ilk olarak Singapur, son olarak da 28 Şubat’ta Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki zirvelerde bir araya gelmişti. Hanoi’deki zirvenin ardından, görüşmelerin “verimli geçtiği” ancak bir anlaşmaya varılamadığı açıklanmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus