Şili’deki eski subaylar, bir fotoğrafçıyı diri diri yakmak suçundan mahkum edildi

Şili’de bir hakim, 1973-1990 yılları arasında hüküm süren diktatör General Augusto Pinochet’e karşı gerçekleştirilen protestolar sırasında fotoğrafçı Rodrigo Rojas’ı diri diri yakmak suçundan 11 eski subayı mahkum etti. Julio Castañer, Iván Figueroa ve Nelson Medina adındaki üç eski subay 10 yıl hapis cezasına çarptırılırken sekiz subayın cezası tecil edildi; iki subayın ise beraatına karar verildi.

Verónica De Negri (ortada) 2015 yılında Şili’deki bir anmada, yakılarak öldürülen oğlu Rodrigo Rojas’ın posterini tutuyor. Fotoğraf: Luis Hidalgo / APP

Diktatörlük dönemi kurbanlarından fotoğrafçı Rodrigo Rojas, muhalif olan annesinin 1977’de ABD’ye sürgün edilmesiyle lise eğitimini Washington’da tamamladı. Fotoğrafa olan ilgisi de burada başladı.

Rojas, 19 yaşında Şili’ye geri döndü. 2 Temmuz 1986’daki bir sokak protestosunu fotoğraflarken yanındaki arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı. Dayakla başlayan işkence giderek ağırlaştı ve sonunda ikisi de askerler tarafından diri diri yakıldı. Vücutlarının yüzde 60’ı yanan iki genç, askerler tarafından şehir dışındaki bir çukura atıldı. Rojas, bu çukurda geçirdiği dört günün ardından hayatını kaybetti. Arkadaşı Carmen Gloria Quintana ise bu çukurdan kurtulmayı başardı ancak ömrünü Kanada’da yoğun tedavi altında geçirmek zorunda kaldı.

Rojas’ın annesi Verónica De Negri, mahkemenin ardından verdiği demeçte, “Bu suçluların yalan söyleyemeyecek durumda olmaları beni mutlu etti ama diğer sanıklara daha fazla ceza verilmesi gerekiyordu” dedi.

New York Times’ta yer alan habere göre bu mahkumiyet, hak savunucuları tarafından Güney Amerika’daki Soğuk Savaş döneminde otoriter askeri yönetimler altında işlenen suçların faillerini ortaya çıkarmak için gösterdikleri mücadelenin bir yansıması olarak görülüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar