İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasının kabul edilmesi halinde istifa edecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hazırladığı Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış anlaşmasını kendi partisine kabul ettiremeyen İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerine istifa etme sözü verdi. May’in terk şartı var: Brexit anlaşmasına milletvekillerinin destek vermesi.

Başbakan May bugün partisinin 300 milletvekiliyle bir toplantı yaptı. May “Beni Brexit’in bir sonraki aşamasında başta görmek istemediğinizi biliyorum. Ülkem ve partim için doğru olanı yapmaya hazırım” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May istifa etmeye hazır.

May, Brexit anlaşmasının geçmesi için parti olarak ellerinden geleni yapmaya mecbur olduklarını söyledi ancak ne zaman istifa edeceğine dair bir tarih vermedi.

May’in istifası halinde parti liderliğinin en güçlü adayı Boris Johnson. BBC’nin haberine göre, Johnson toplantıdan “ağzı kulaklarında” çıktı ancak herhangi bir açıklama yapmadı.

İngiltere hükümeti Brexit anlaşmasını kabul ettiremezse AB’den anlaşmasız çıkabilir. Yeni bir referandum da olasılıklar arasında. May, Brexit metnini iki kere parlamento onayına sunmuş ancak geçirememişti. Üçüncü denemesi de parlamento başkanı tarafından kabul edilmemişti. Parlamento başkanı, belgenin yeniden meclise gelebilmesi için metinde “önemli değişiklikler” yapılmasını istedi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus