IŞİD lideri Bağdadi’nin beş yıl sonra yeni görüntüleri yayınlandı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün lideri Ebubekir el Bağdadi’nin 2014 yılından bu yana ilk kez yeni görüntüsü yayınlandı. El Bağdadi görüntülerde, örgütünün Suriye’nin Bağuz kentinde uğradığı yenilgiyi kabul ediyor.

Video yaklaşık 19 dakika sürüyor. Görüntülerde IŞİD lideri, bağdaş kurmuş halde, elinde Kalaşnikov’u, otururken görülüyor. El Bağdadi’nin, beş yıl önce Irak’ın Musul kentinde çekilen görüntüleriyle karşılaştırıldığında, kilo aldığı dikkat çekiyor. Görüntülerin nerede, ne zaman çekildiği ise bilinmiyor.

IŞİD lideri videoda, “Doğruyu söylemek gerekirse, İslam’ın haça karşı savaşı uzun sürecek. Bağuz savaşı bitti. Ama o savaş Hıristiyanların Müslümanlara karşı ne kadar vahşi olabileceğini gösterdi” diyor.

El Bağdadi’nin 2014’ten bu yana birkaç ses kaydı yayınlandı ancak ortalıkta gözükmemesi öldüğü ya da ağır yaralı olduğu yönünde spekülasyonların yapılmasına neden oldu.

IŞİD’i takip eden uzmanlar ve çeşitli ülkelerin istihbarat teşkilatlarına göre el Bağdadi’nin örgüt üzerindeki hâkimiyeti son bir yılda azaldı. El Bağdadi’ye geçen 7 Ocak’ta bir darbe girişiminde bulunulduğu, IŞİD liderinin canını zor kurtardığı sanılıyor. Ebubekir el Bağdadi’nin o tarihten bu yana Irak’ın batısındaki el Anbar eyaletinde saklandığı tahmin ediliyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar