“Sessiz tsunami”: İlaçlara dirençli enfeksiyonlar yılda 10 milyon kişiyi öldürebilir

Yeni yayınlanan bir rapora göre, antimikrobik ilaçların aşırı kullanımı ilaçlara dirençli patojenler yaratıyor. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre bu durum, enfeksiyonların ilaçla tedavi edilme ihtimalini azaltıyor. İlaçlara dirençli enfeksiyonlar 2050 yılından itibaren yılda 10 milyon kişinin ölümüne sebep olabilir.

BM tarafından pazartesi günü yayınlanan rapora göre, ilaçların mikroplar ve bakterilerle savaşma yeteneği günümüzde giderek azalıyor. Öte yandan, sürekli kendini geliştiren mikroplar ve bakterilere karşı yeni ilaçlar giderek daha az üretiliyor. BM’ye göre dünya bir krizle karşı karşıya. Bu durum yakın gelecekte milyonlarca insanın ölümüne, küresel yoksulluğun daha da artmasına ve zengin-yoksul ülkeler arasındaki farkın daha da büyümesine sebebiyet verebilir.

Yeni bir ekonomik kriz bile yaratabilir

Rapora göre, ilaçlara dirençli enfeksiyonlar halihazırda yılda 700.000 ölüme neden oluyor. Bunlardan 230.000’i verem vakası. Rapor hem siyasetçilerin hem de kamuoyunun aşırı antibiyotik kullanımının sonuçlarından habersiz olduğunun altını çiziyor. Raporu sunan BM panelistlerinden biri ise, bu durumun 2050 yılından itibaren yılda 10 milyon kişinin ölümüne neden olabileceğini ve bunun 2008 finansal krizinin etkilerini bile aşan bir ekonomik durgunluğa neden olabileceğini belirtiyor.

BM’de Antimikrop Koordinasyon biriminde çalışan Dr. Haileyesus Getahun bunun “sessiz bir tsunami” olduğunu söylüyor. Dr. Getahun diğer kamusal sağlık meselelerinde gösterilen siyasal iradenin bu konuda gösterilmediğini ancak önlem alınmazsa ilaçlara dirençli enfeksiyonların etkisinin bir felakete dönüşebileceğinin altını çiziyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar