Ankara’dan Bild gazetesine yalanlama: S-400’leri almaktan vazgeçmedik, işlem tamamlandı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Alman Bild gazetesi Türkiye’nin S-400 füze sistemini almaktan vazgeçtiğini iddia etti. Ankara, Bild’in haberini hemen yalanladı. Dolar, Bild’in haberinin ardından kısa süreliğine 5,99 seviyesine geriledi.

Bild, iddiasını “Erdoğan’dan sürpriz geri adım, Rus silahları alınmayacak” manşetiyle verdi.

Habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik kriz ve Türk lirasındaki değer kaybı sebebiyle S-400’leri almaktan vazgeçti. Bild, iddiasını Ankara’daki diplomatik kaynaklara dayandırdı. Bild’in haberi dolarda kısa süreli düşüşe sebep oldu.

Haberin yayınlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bild gazetesinin editörlerinden Julian Röpcke’ye Twitter üzerinden cevap verdi. Altun, “Sevgili Julian, kaynaklarınız hatalı. Bilgiyi benden alın: S-400 satın alma işlemi tamamlandı” diye yazdı.

Rus yapımı S-400’ler ABD ile Türkiye’yi ciddi bir diplomatik krizin eşiğine getirdi. Washington S-400’leri satın alması halinde Ankara’yı ekonomik yaptırımlar ve F-35 savaş uçağı projesinden çıkarmakla tehdit ediyor.

Türkiye, 2013’te ABD’den Patriot füze savunma sistemi alımını görüşmüş ancak Washington’ın Patriotların teknik özelliklerini Türkiye ile paylaşmayı reddetmesi ve sistemin yüksek maliyeti nedeniyle Ankara farklı ülkelerden hava savunma sistemi satın alımı için çalışmalara başlamıştı. Türkiye ve ABD, hem Patriot sistemleri hem de F-35’ler konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus