Boeing, 737 Max ikinci kazasını yapmadan önce American Airlines pilotları tarafından uyarılmış: “Bu adamların uçakta ne olduğu konusunda hiçbir fikirleri yok”

The Guardian’ın haberine göre, Boeing firmasının ürettiği ve yaptığı iki kazadan sonra birçok ülke tarafından uçuşu yasaklanan 737 Max tipi uçak ile ilgili bir ses kaydı ortaya çıktı. Ses kaydının 737 Max’ın Endonezya’daki kazasının ardından ve Etiyopya’daki kazadan dört ay önce yani geçen yıl kasım ayında ABD’deki bir toplantıda kaydedildiği belirtildi.

CBS News tarafından elde edilen kayda göre, American Airlines pilotları yaptıkları bir toplantıda Boeing yetkililerini kazaya sebebiyet verdiğinden şüphelenilen anti-stall sistemi konusunda sıkıştırıyor (söz konusu anti-stall sisteminden, 737 Max’in karıştığı iki kazada da kaza sebebi olarak şüpheleniliyor).

Pilotlar ve Boeing yetkilileri arasında tartışma

Toplantıda Boeing, anti-stall sisteminin nasıl çalıştığı konusunda yeterince bilgi vermediği için eleştiriliyor.

Kayıtta bir pilotun “Uçağımızda ne var ne yok bilmeye hakkımız var” dediği duyuluyor.

Bir başka pilot ise “Bu adamların uçakta ne b.k olduğu konusunda hiçbir fikirleri yok, diğerleri gibi” diyor.

Toplantıdaki Boeing yetkilisi ise şirket başkan yardımcısı Mike Sinnett. Sinnett Endonezya’daki kazanın bir istisna olduğunu söylüyor: “Belki de bu uçakla milyon mil uçacaksınız ve belki de sadece bir kez bunu göreceksiniz.”

Sinnett ayrıca, mürettebatı gereksiz bilgilerle donatmak istemediklerini ve gerekli olduğuna inandıkları bilgileri paylaştıklarını da ekliyor. Bunun üzerine Boeing yazılımda değişiklik yapacağını ancak bunu aceleye getirmek istemediğini belirtiyor. Böylece ikinci 737 Max kazası olan Etiyopya’daki kaza yaşandığı sırada, Boeing’in yazılımı geliştirmek için çalışmakta olduğu da ortaya çıkıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar