DNA’sı tamamıyla yeniden tasarlandı: Cambridge’de bilim insanları dünyanın yaşayan ilk canlı organizmasını üretti

İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde görevli bilim insanları DNA’sı tamamıyla yeniden tasarlanmış dünyanın yaşayan ilk canlı organizmasını üretti. Araştırmacılara göre, üretilen bu genom ilaçlara karşı dayanıklı virüslerin tedavisinde kullanılabilir.

Laboratuvar yapımı mikrop (bu bir bakteri yapısı olarak kendini gösteriyor) normalde toprakta ve insan bağırsağında hayatını sürdürüyor. Ancak onların tersine, bilim insanları tarafından laboratuvarda üretilen mikrop bazı genetik yönlendirmelerle yaşıyor. Bu mikrobun yaşaması ise, sınırlı bir genetik koda sahip organizmanın yaşayabileceğini ispatlamakla birlikte, söz konusu genom değişikliği yönteminin gelecekte virüs karşıtı ilaç yapımında da kullanılabileceğinin altı çiziliyor.

Cambridge Üniversitesi’nde moleküler biyoloji laboratuvarında iki yıl boyunca bu proje üzerinde çalışan bilim insanları E coli adı verilen bakterinin önce DNA’sını çözdüler, daha sonra da onu yeniden tasarladılar. Bir sonraki adımda ise genetiği değiştirilmiş bu organizmadan hücre ürettiler.

Araştırmanın yürütücülerinden olan Jason Chin şu ana kadar yapılmış araştırmalar içerisinde bunun en büyük genom değişikliği olduğunu vurguladı. Çalışma bilim dünyasında prestiji son derece yüksek Nature dergisinde yayınlandı.

Chin, bu tür çalışmaların ilaçlara dayanıklılık gösteren virüslerin tedavisinde yararları olabileceğini söyledi. E coli bakterisi halihazırda ilaç sanayisinde çeşitli ilaç yapımlarında kullanılıyor. Ancak Chin’e göre, söz konusu genom değişikliğinin protein ve enzim üretimi gibi konularda bize söyleyebileceği daha çok şey var.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar