Elektrikli uçan taksiler 2025’te Almanya’da hizmete giriyor

Alman teknoloji start-up’ı Lilium, bir süredir üzerinde çalışılan elektrikli uçan taksinin prototipini tanıttı. Web sitesinde prototip hakkında bir video yayınlayan şirketin hedefi, bu taksileri 2025 yılında hizmete sokmak.

Videoda prototipin özellikleri şöyle sıralandı:

  • Dikey kalkış özelliğine sahip.
  • Pilot ve dört yolcu kapasiteli.
  • 300 km/saat maksimum hız yapabiliyor.
Lilium’un uçan taksi prototipi.

1,5 trilyon dolarlık bir sektör

Lilium bu konudaki çalışmaları için, kurulduğu 2015’ten bu yana 100 milyon euro yatırım aldı.

Şirketin amacı, bu uçan taksileri Uber benzeri bir sistemle hizmete sokmak. Uçan taksilerin tam anlamıyla hizmete girmesinin ardından tek bir yolculuğun maliyetinin ilk etapta en az 70 euro (yaklaşık 500 TL) olacağı tahmin ediliyor.

Uçan taksi Münih şehri semalarındaki test uçuşlarına devam ediyor.

Finans devi Morgan Stanley firmasına göre, uçan taksi sektörü 2040 yılı itibariyle 1,5 trilyon dolarlık değerinde olacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar