Haftanın Kültür-Sanat Rehberi: (20-26 Mayıs 2019)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kültür-sanat etkinliklerinden derlediğimiz haftalık seçkimizi yayınlamaya devam ediyoruz. Bu hafta film gösteriminden tiyatroya, konuşmadan sergi açılışına, atölyeden anmaya, her güne bir etkinlik sizi bekliyor.

Eğer siz de etkinliklerinizi bu rehberde görmek isterseniz fatima.celik1@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.)

20 Mayıs 2019 – Pazartesi

ATÖLYE: MÜLTECİLERİN UYUMUNDA DEVLET VE SİVİL TOPLUM

Yer: Boğaziçi Üniversitesi, Bebek
Saat: 15.00-17.00
Etkinlik yalnızca yüksek lisans ve doktora öğrencileri ya da doktora sonrası araştırmacılara açık.

Neden Gitmeli?

Karşılaştırmalı Siyaset Atölyesi’nin sekizincisi, bu hafta pazartesi günü, İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü (IstanPol) ve Boğaziçi Üniversitesi Human Development Research Center işbirliğinde düzenleniyor. İstanPol’den Selen Duruşkan’ın tartışmacı olarak yer alacağı atölyede, Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Didem Danış ve ODTÜ’den Dilara Nazlı ile mültecilerin uyumunda devlet ve sivil toplumun konumu konuşulacak.

21 Mayıs 2019 – Salı

SERGİ KONUŞMASI: AŞİKÂR SIR

Yer: Karşı Sanat, Aznavur Pasajı, Beyoğlu
Saat: 19.00-21.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz

Neden Gitmeli?

“Karanlık aralanmadı daha.”

Hafıza Merkezi’nin Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında hazırladığı “Aşikâr Sır” başlıklı sergisi, bu hafta salı günü kapanıyor. Karşı Sanat’taki serginin bu son gününde, katkı verenlerin bir araya geleceği bir de konuşma düzenleniyor. Konuşmacılar arasında Feyyaz Yaman, Anıl Olcan, Hacer Foggo, Kerem Çiftçioğlu, Mert Kaya ve Ezgi Bakçay var. Yıldırım Türker’in sergiye dair kaleme aldığı “Nisyana Direnen Taşlar” başlıklı yazısını okumak için tıklayın.

22 Mayıs 2019 – Çarşamba

TİYATRO: KIZLAR VE OĞLANLAR / GIRLS AND BOYS

Yer: Craft Tiyatro, Kadıköy
Saat: 20.30-22.00
Giriş ücreti: 85 TL & 65 TL
Bilet almak için tıklayın.

Neden Gitmeli?

“Böyle bir acı yaşayıp, hâlâ nefes almaya devam ediyor olmak, dünyadaki en büyük kahramanlıklardan biri…”

Dennis Kelly’nin yazdığı ve İbrahim Çiçek’in yönettiği “Kızlar ve Oğlanlar” oyunu, erkek şiddetini ve bunun sonuçlarını, özellikle de erkeklerdeki şiddet eğilimini ortaya koyuyor. Bergüzar Korel’i ilk kez tiyatro sahnesinde izleyeceğimiz oyunda, erkek şiddeti, şiddete maruz kalan bir kadının ağzından anlatılıyor.

23 Mayıs 2019 – Perşembe

SERGİ AÇILIŞI: CULEBRA

Yer: Dirimart, Dolapdere
Saat: 18.00-20.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

İtalyan sanatçı Davide Balliano’nun Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Culebra”, çalışmalarını New York’ta sürdüren sanatçının son dönem resimlerinden oluşuyor. Sanatçı, son dönem işlerinde insanın doğasını ve kimliğini, hem zamanımızın tarihsel bağlamı içinde hem de etrafımızı saran evrenle ilişkileri içinde düzenleyen dinamiklere odaklanıyor. Sergi, başlığını Curzio Malaparte’nin, zamanında epey tartışma yaratan ”Kaputt” isimli romanından ödünç alıyor.

24 Mayıs 2019 – Cuma

ANMA: GOMİDAS GÜNLERİ

Yer: Galata Rum Okulu, Karaköy
Saat: 18.00-21.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Yalnızca Ermenice müziğin kurucusu olmakla değil, aynı zamanda Türkçe, Kürtçe ve Almanca dillerine kazandırdığı eserlerle de dünya müzik araştırmalarının en önemli isimlerinden biri olan Gomidas Vartabed, hem rahip hem de müzikolog, besteci, aranjör ve koro şefiydi. UNESCO’nun 2018-2019 takviminde 150. doğum yıl dönümüne yer verdiği Gomidas, İstanbul’da iki gün sürecek konuşma, sunum ve konser dizisinde anılacak. Programa dair ayrıntılı bilgi için tıklayın.

25 Mayıs 2019 – Cumartesi

SERGİ AÇILIŞI: NESNELERİN GİZLİ YAŞAMI

Yer: Evliyagil Dolapdere, Beyoğlu
Saat: 17.00-20.00
Katılım herkese açık ve ücretsiz.

Neden Gitmeli?

Beral Madra küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan ve 17 sanatçının üretimlerinin bir araya geldiği “Nesnelerin  Gizli Yaşamı” sergisi, bu hafta cumartesi günü Evliyagil Dolapdere’de açılıyor. Sergi, 20 yıl boyunca üretilmiş olan tekinsiz (uncanny) ve itici nesnelere odaklanıyor. Bu yapıtlar, Türkiye’nin sosyo-kültürel ortamı içindeki araştırmacı ve üç boyutlu işlerin mutlak güce sahip varlıklarını ve aynı zamanda sanatçıların, gösteri toplumunu tekinsiz bir etkiyle yüzleştiren nesneleri görsel olarak yaratma ve sunma niyetlerindeki gücü de yansıtıyor.

26 Mayıs 2019 – Pazar

FİLM: HIGH LIFE (CLAIRE DENIS, 2018)

Yer: SineBU, Boğaziçi Üniversitesi, Etiler
Saat: 19.00-21.00
Giriş ücreti: 17 TL & 7 TL
Biletleri gişeden temin edebilirsiniz.

Neden Gitmeli?

Tür filmlerinin sınırlarını aşarak ifadesi zor evrenler yaratan Claire Denis, son filmi High Life (2018) ile 66. San Sebastian FF’den FIPRESCI ödülüyle dönmüştü. Başrolde Twilight sonrası arthouse film sektörünü neredeyse tek başına sırtlayan Robert Pattinson, denek olarak uzaya gönderilen bir suçlu olan Monte’ye hayat veriyor. Tüm filmin geçtiği sessiz uzay aracında Mia Goth ve Andre Benjamin gibi ünlü isimlerin yanında Juliette Binoche da yer alıyor.


Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus