Tacikistan’da IŞİD üyelerinin bulunduğu cezaevinde isyan çıktı: 3 gardiyan ve 29 mahkum öldü

Tacikistan’da IŞİD üyesi olmaktan hüküm giymiş mahkumların kaldığı bir hapishanede dün isyan çıktı. Tacikistan Adalet Bakanlığı, Duşanbe’ye yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki hapishanede IŞİD’li mahkumların rehin aldıkları üç gardiyan ile beş mahkumu öldürdüğünü bildirdi. Tacik yetkililer, isyanı bastırmak üzere müdahale eden güvenlik güçlerinin de 24 IŞİD’li mahkumu öldürdüğünü kaydetti.

İsyanı başlatanlardan birinin eski IŞİD komutanlarından Gülmurad Halimov’un oğlu Behruz Gulmurad olduğu bildirildi.

IŞİD’li mahkumlar geçen kasım ayında da Tacikistan’ın Hucand kenti yakınlarındaki bir cezaevinde isyan çıkarmış, 25 mahkum ile iki güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti.

Tacik yetkililere göre, IŞİD’e katılan Tacik vatandaşlarının sayısı bine ulaşıyor. Tacikistan, başka bir suç işlememiş olmaları koşuluyla, IŞİD’den ayrılıp eve dönenlerin affedileceğini açıklamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar