Osman Kavala’nın AYM başvurusu: Raportör “Hak ihlali var” dedi

Anayasa Mahkemesi raportörü, Gezi Parkı davası kapsamında 1 yıl 7 aydır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın “haksız tutukluluk” başvurusu ile ilgili olarak, “hak ihlali” tespitinde bulundu ve ihlalin giderilmesi gerektiği görüşünü bildirdi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı eylemlerinin organizatörü olduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan iş insanı Osman Kavala’nın yaptığı bireysel başvuruyu yaklaşık iki yıl sonra, yarınki toplantısının gündemine aldı. Dosya raportörünün, Kavala’nın “haksız tutukluluk” başvurusu ile ilgili olarak, “hak ihlali” tespitinde bulunduğu ve ihlalin giderilmesi gerektiği görüşünü bildirdiği öğrenildi. AYM, raportörle aynı yönde karar verirse, Kavala, 24 Haziran’da başlayacak Gezi Davası öncesinde özgürlüğüne kavuşabilecek.

Bireysel başvuruyu inceleyen AYM raportörünün raporunda, “Hakkında uygulanan tutuklamanın hukuki olmadığı iddiasıyla ilgili Kavala’nın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için ilgili mahkemeye gönderilmesine karar verilmesi gerektiği” değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar