Anayasa Mahkemesi: “Osman Kavala’nın tutukluluğunda hak ihlali yok”

Anayasa Mahkemesi (AYM), Osman Kavala’nın “tutuklama tedbirinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluk incelemelerinin hâkim/mahkeme önüne çıkarılmaksızın yapılması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle yaptığı bireysel başvuruyu oy çokluğuyla reddetti. 

Osman Kavala, Gezi eylemlerini organize ettiği iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor ve 1 yıl 7 aydır tutuklu. AYM, Osman Kavala’nın itirazını yaklaşık iki yıl sonra gündemine aldı. 

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun dünkü haberine göre, dosya raportörünün, Kavala’nın “haksız tutukluluk” başvurusu ile ilgili olarak, “hak ihlali” tespitinde bulunduğu ve ihlalin giderilmesi gerektiği görüşünü bildirdiği öğrenilmişti. Ancak iş insanı Osman Kavala’nın itirazını bugün görüşen AYM, raportörle aynı yönde karar vermedi ve “hak ihlali” gerekçesini oy çokluğuyla reddetti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar