Dünyanın en eski plak dükkanı, aşırı sağcıları desteklediğini açıklayan Morrissey’in albüm satışlarını durdurdu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünyanın en eski plak dükkanı Spillers Records, İngiliz müzisyen Morrissey’in albümlerinin satışını aşırı sağcı “Britanya için Hareket” partisine (For Britain Movement) verdiği desteği gerekçe göstererek durdurduğunu açıkladı. Morrissey, yakın zamanda ABD’de yayınlanan bir programa aşırı sağcı partinin rozetiyle katılmıştı.

125 yıl önce kurulan mağazanın sahibi Ashli Todd, bu karar hakkında “Daha önce yapmayı dilerdim” açıklamasında bulundu.

İslam dinini “İngiltere’ye uymayan şeytani bir kültür” olarak nitelendiren Britanya için Hareket partisinin lideri Anne Marie Waters, Morrissey’in desteği üzerine bu hafta bir açıklamada bulundu. Waters, “internet sitelerini ziyaret edenlerin sayısındaki ani artış ve partiye kattığı görünürlük ve popülerlik için” Morrissey’e teşekkür etti.

Sabıka defteri kabarık

Morrissey, son yıllarda yaptığı siyasi çıkışları ve aşırı sağ partilere olan desteği sebebiyle gittikçe tartışmalı bir figür haline geldi. Ünlü müzisyen, yargıyı etkileme ve hakaret suçlarından hapis cezası alan aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi’nin (EDL) eski Başkanı Tommy Robinson’ın ifade özgürlüğünü savunmuş, helal et sertifikası hazırlığını “şeytani ve yalnızca IŞİD destekçilerine yarayacak bir uygulama” olarak nitelendirmiş ve 2007’de yaptığı bir konuşmada “İngiltere’ye göç ne kadar artarsa İngiliz kimliği de o derece yok olur” demişti. Morrissey ayrıca, 2010 yılında Çin halkını “alt tür” olarak gördüğünü açıklamıştı. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus