Fransa, Irak’ta idam cezası alan üç IŞİD’li vatandaşını infazdan kurtarmak için harekete geçti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa, Irak’ta IŞİD üyesi oldukları gerekçesi ile idama mahkum edilen üç vatandaşının cezalarının infaz edilmesini önlemek için harekete geçti. Fransa’nın ilkesel olarak “ne zaman ve nerede olursa olsun” ölüm cezasına karşı olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, sözkonusu üç vatandaşına temyiz başvurusu için destek verileceğini duyurdu. Adı geçen üç kişi pazar günü görülen duruşmada ölüm cezasına çarptırılmıştı. Fransa daha önce, IŞİD mensubu vatandaşlarının yakalandıkları ülkelerde yargılanmasını tercih ettiğini ve bu ülkelerde ölüm cezası bulunsa dahi iadelerini istemeyeceğini açıklamıştı.   

Sözkonusu IŞİD mensupları, Kevin Gonot, Leonard Lopez ve Salim Machou, Suriye’de ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri tarafından yakalandıktan sonra yargılanmak üzere Irak’a gönderilmişti. Gonot, Lopez ve Machou dışında Suriye’de yakalanıp Irak’a teslim edilmiş olan 10 Fransız vatandaşı IŞİD mensubu daha bulunuyor.

Irak mahkemeleri 2018’den bu yana, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu yüzlerce yabancı uyruklu kişiyi, IŞİD mensubu oldukları gerekçesiyle, çok hızlı görülen davalarda ömür boyu hapis ya da idam cezasına mahkum etti.    

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus