Fransa, Irak’ta idam cezası alan üç IŞİD’li vatandaşını infazdan kurtarmak için harekete geçti

Fransa, Irak’ta IŞİD üyesi oldukları gerekçesi ile idama mahkum edilen üç vatandaşının cezalarının infaz edilmesini önlemek için harekete geçti. Fransa’nın ilkesel olarak “ne zaman ve nerede olursa olsun” ölüm cezasına karşı olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı, sözkonusu üç vatandaşına temyiz başvurusu için destek verileceğini duyurdu. Adı geçen üç kişi pazar günü görülen duruşmada ölüm cezasına çarptırılmıştı. Fransa daha önce, IŞİD mensubu vatandaşlarının yakalandıkları ülkelerde yargılanmasını tercih ettiğini ve bu ülkelerde ölüm cezası bulunsa dahi iadelerini istemeyeceğini açıklamıştı.   

Sözkonusu IŞİD mensupları, Kevin Gonot, Leonard Lopez ve Salim Machou, Suriye’de ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri tarafından yakalandıktan sonra yargılanmak üzere Irak’a gönderilmişti. Gonot, Lopez ve Machou dışında Suriye’de yakalanıp Irak’a teslim edilmiş olan 10 Fransız vatandaşı IŞİD mensubu daha bulunuyor.

Irak mahkemeleri 2018’den bu yana, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu yüzlerce yabancı uyruklu kişiyi, IŞİD mensubu oldukları gerekçesiyle, çok hızlı görülen davalarda ömür boyu hapis ya da idam cezasına mahkum etti.    

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar