Reuters: “Türkiye İdlib’deki muhaliflere silah gönderdi”

Reuters haber ajansına konuşan Suriyeli muhalifler, Suriye ordusunun Rusya’nın desteğiyle İdlib’e düzenleyeceği geniş çaplı bir saldırının püskürtülmesi için, Türkiye’nin kendilerine silah gönderdiğini açıkladı.

Bir muhalif ve bir görgü tanığına göre Hama’nın kuzeyindeki bir üsse gece vakti bir Türk konvoyu geldi. Konvoy, muhaliflere onlarca zırhlı araç, roket platformları ve güdümlü tanksavar füzeleri teslim etti.

Türkiye destekli gruplardan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin sözcülerinden Naci Mustafa, “muhaliflerin elinde ‘Türk kardeşlerden’ gelen maddi ve lojistik desteğin yanı sıra, geniş bir silah envanteri bulunduğunu” belirterek, Türkiye’den yardım geldiğini ne reddetti, ne de kabul etti. Bir başka muhalif temsilciye göre ise, Türkiye’nin gönderdiği zırhlı araç, roketatar, tanksavar güdümlü füzeler ve TOW füzeleri, Suriye ordusunun kazanımlarını sekteye uğratmada ve stratejik Kfar Nabuda kasabasının geri alınmasında önemli roller oynadı.

Habere göre Ankara bölgede tansiyonun düşürülmesi için Rusya ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamayınca böyle bir adım attı. Amaç ise, Suriye’nin kuzeybatısındaki nüfuz alanını korumaya kararlı olduğunu göstermek.

Reuters’a konuşan Suriye ordusundan bir kaynak ise, ordunun yeni bir cephe açmak amacıyla son 24 saat içinde bölgedeki asker yoğunluğunu artırdığını söyledi. Suriye ordusu geçen cumartesi günü Kuzeybatı Suriye’deki saldırılarını şiddetlendireceğini açıklamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar