Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin yeni başkanı Neçirvan Barzani oldu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 2017 yılından beri boş olan başkanlık koltuğunun yeni sahibi Başbakan Neçirvan Barzani oldu. 52 yaşındaki siyasetçi parlamentoda bugün yapılan başkanlık seçiminde, oturumda hazır bulunan 81 milletvekilinden 68’inin oyunu aldı.

111 sandalyeli parlamentoda, adaylardan birinin 56 oy alması ilk turda seçilmek için yeterli. Bölgenin ikinci büyük partisi olan Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) boykot ettiği oturumda, Neçirvan Barzani dışındaki dört adayın hiç oy alamadığı belirtildi.

2012’den beri sürdürdüğü başbakanlık görevinden istifa ederek başkanlık makamına geçecek olan Barzani’nin, yeni hükümeti kurma görevini haziran ayı ortasında kuzeni Mesrur Barzani’ye vermesi bekleniyor.

1966 Erbil doğumlu olan Neçirvan Barzani de, 2005-2017 yılları arasında IKBY Başkanı olan Mesud Barzani’nin yeğeni. Mesud Barzani Eylül 2017’deki bağımsızlık referandumundan sonra görevinden istifa etmişti.


Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar