Prof. Bengi Semerci anlatıyor (21): Şizofreni ve aile: Hastalıkla yaşamak

Şizofreni sadece hastalar için değil, aileler için de çeşitli güçlüklere neden olan bir hastalıktır. Aileler üzerinde genellikle sıkıntı yaratan, yıkıcı bir etkisi vardır. Şizofreni hastaları toplum içinde damgalanmaya en çok uğrayan gruptur. Bu damgalama ve damgalanma sonrası oluşan yalnız bırakılma ailelere karşı da gerçekleşebilir. Şizofreninin tehlikeli olduğuna ilişkin yanlış inançlar, toplumun hastayı ve aileyi dışlamasına neden olmaktadır.

Bu videoda Prof. Dr. Bengi Semerci şizofreninin aileler üzerindeki etkilerinden bahsediyor. Şizofren olan bir bireyin aile içinde ne tür sorunlara yol açabileceğini anlatıyor. Ailenin şizofreni tedavisinin önemli bir parçası olduğunu vurguluyor ve aileye verilmesi gereken destekleri açıklıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar