Sudan’da ordu göstericilerin oturma eylemine son vermek için operasyon başlattı: En az dokuz ölü

Sudan’da geçici askeri yönetim, başkent Hartum’da Savunma Bakanlığı’nın önünde aylardır süren oturma eylemine son vermek için operasyon başlattı. Sosyal medya üzerinden yayılan videolarda askerlerin göstericilerin üzerine ateş açtığı görülüyor. Sudan Doktorlar Sendikası ölü sayısını en az dokuz olarak açıkladı.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda yaralanan insanlar görülüyor, ancak bu videoların doğruluğu henüz kesinleşmiş değil.

Görgü tanıkları, eylemcilerin barikatlar kurduklarını ve güvenlik güçlerini uzak tutmak için bu barikatları ateşe verdiklerini söyledi. Eylemleri koordine eden Sudan Odalar Birliği’nden yapılan açıklamada, “Şimdi, oturma eylemini dağıtmak için bir girişim başlatıldı” denildi.

Sudan’daki geçici askeri yönetim, eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir’i darbe ile devirdiği nisan ayından bu yana işbaşında. Eylemciler ise, ülkede iktidarı sivil bir yönetimin devralmasını talep ediyor. Askeri yönetimden henüz bir açıklama gelmedi. Geçici yönetim ve protestocular, geçiş döneminin en fazla üç yıl sürmesi konusunda uzlaşmıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar