Kullanılmış şırınga skandalı: Pakistan’da binlerce çocuğa HIV bulaştı

Son haftalarda, Pakistan’da çoğu çocuk olmak üzere yaklaşık 700 kişiye HIV teşhisi konuldu. Yetkililer, Pakistan’ın güneyindeki Sindh eyaletinde görülen HIV salgınının kullanılmış şırıngalardan kaynaklandığını bildirdi.

HIV, çocuklara, genellikle hamilelik, doğum ve emzirme dönemlerinde annelerinden bulaşıyor. Bu yüzden çocuklar arasında görülen bu mevcut salgın, yetkililer tarafından olağandışı bir durum olarak nitelendiriliyor. Uzmanlar, vaka sayısı arttıkça, AIDS’e neden olabilecek virüsün yayılacağından endişeleniyor.

Pakistan’ın en üst düzey sağlık uzmanı Zafar Mirza, geçen hafta katıldığı bir konferansta, güvenli olmayan şırıngaların kullanılmasının HIV vakalarındaki artışın temel sebebi olabileceğini ancak kesin nedeni belirlemek için hükümetin gereken her türlü araştırmayı yaptığını söyledi. Mirza ayrıca, “İlk araştırmalar, daha önce kullanılmış şırıngaların yeniden paketlendiğini gösteriyor. Bu durum yalnızca HIV vakalarının değil, diğer hastalıkların görülme sıklığını da artırabilir” dedi.

Ebeveynlerinin çoğu HIV negatif olan çocuklara virüs bulaştı

Salgın, ilk olarak geçen nisan ayında Ratodero kentinde fark edildi. Yerel sağlık görevlileri, çocuklarda HIV’in bir erken semptomu olan kontrol edilemez yüksek ateş tespit etti. Yapılan testler sonucunda, ebeveynlerinin çoğu HIV negatif olan bu çocukların virüse yakalandığı ortaya çıktı.

Benzer semptomları gösteren çoğu çocuğun tek bir doktor tarafından muayene edildiğini belirleyen yetkililer, doktoru, kirli şırınga kullanarak düzinelerce hastaya HIV bulaştırmak suçundan tutukladı. Doktorun avukatı ise, müvekkilinin “bölgedeki daha büyük bir krizi gizlemek için günah keçisi haline getirildiğini” iddia ediyor. Doktor hakkında yürütülen soruşturma ise halen devam ediyor.

Kirli şırıngalar, “özellikle yoksullar arasında” sıklıkla yeniden kullanılıyor

Tıbbi tesislerde şırıngaların yeniden kullanılması yaygın olarak yasak. Çünkü şırıngalar, hastalar arasında HIV, Hepatit C gibi virüsleri kolayca bulaştırabiliyor. Ancak yanlış bir uygulama olarak kabul edilmesine rağmen, Pakistan Ulusal AIDS Kontrol Programı’nın HIV/AIDS danışmanı Quaid Saeed, şırıngaların Pakistan’da “özellikle yoksullar arasında” sıklıkla yeniden kullanıldığını söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Pakistan hükümetinin talebi üzerine, salgının nedenini araştırmak için bölgeye bir ekip gönderdi. Grup, bulgularını bu ay sonunda kamuoyuyla paylaşacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar