Sezai Temelli’den seçim mesajı: “Duyduk ki İstanbul’da kayyum varmış, 23 Haziran’da onu da süpüreceğiz!”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuştu. Temelli’nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Mesele, Binali Yıldırım’ın iki kelime Kürtçe konuşması değil, insanların anadilinde eğitim alabilmesi ve Kürtçe konuşabilmesidir”

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım Diyarbakır’a gitmiş, ‘Kürdistan mebusu’ demiş, Kürtçe konuşmuş. AKP Başkanı Erdoğan meydan meydan Kürdistan diyoruz diye bağırıyordu ‘Defol git’ diye. Terörist olduk, hakaretlere maruz kaldık.

Bir yandan da belediyelerde Kürtçe tabelalar indiriliyordu, Meclis’te Kürtçe anlaşılamayan bir dil olarak tutanaklara geçiyordu. Kürtçe, seçim propagandasına alet edilecek bir dil değildir. Mesele, Binali Yıldırım’ın iki kelime Kürtçe konuşması değil insanların anadilinde, Kürtçe konuşabilmesi, eğitim alabilmesidir. Birkaç kelime Kürtçe konuştunuz diye Kürt halkı nezdinde bir değeriniz olmayacak. Çünkü bunlar samimiyetsiz, çıkar amaçlıdır.”

23 Haziran mesajı

“23 Haziran’da bizim amacımız, AKP-MHP faşist blokunu geriletmektir. Bizim tavrımızı bir kez daha yineleyelim; nerede bir kayyum varsa süpüreceğiz. Duyduk ki İstanbul’da kayyum varmış, 23 Haziran’da onu da süpüreceğiz!”

Yargı reformu belgesi, tek adam paketidir”

“Yargı reformu stratejik belgesi açıklandı. Hukuk devletinden ne kadar uzaklaşıldığının bir itirafıydı bu. 17 yıldır iktidarda olanlar, strateji belgesini yeni açıklıyorlar. Her zaman olduğu gibi beklentileri topluma sunup daha sonra zamana yayarak bu beklentileri karamsar bir tabloya çeviriyorlar.

Yargı reformu belgesinde ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ile ilgili bir düzenleme yok. Erdoğan, her gün birilerine hakaret ediyor ama birileri onu eleştirince hemen ‘hakaret’ davası açıyor. Bu durumda bu paket ‘tek adam paketi’dir.

Gelin, Meclis çatısı altında bütün partiler, toplumsal barışı inşa etmek üzere tartışalım. Türkiye’de binlerce çocuk cezaevinde adalet bekliyor. Bu ülkede sendikal haklar, grev yasaklı.”

Demokrasi İttifakı’nda buluşalım”

“Herkesi Demokrasi İttifakı’nda buluşmaya çağırıyoruz. Haklarımıza sahip çıkarak bu ittifakta buluşalım. Kendi anayasamızı yapalım, Meclise de sesleniyorum: Eşit yurttaşlık temelinde demokratik bir anayasa için gelin adım atın. Her yerde herkes bu değişim dönüşüm sürecine katkı sunmalıdır. Özgürlükleri hep birlikte savunalım.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar