Çavuşoğlu: S-400’ler Türkiye’ye gelecek ve konuşlanacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Türkiye’ye Rusya’dan S-400 alımından vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar süre verdiği mektupla ilgili olarak, “Türkiye birtakım mektuplarla aldığı karardan vazgeçmez. Türkiye S-400’leri almıştır. S-400’ler Türkiye’ye gelecektir. S-400’ler Türkiye’ye konuşlanacaktır” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı görüşme sonrası konuşan Çavuşoğlu, “Türkiye S-400’leri alacak mı?” sorusuna, “’Türkiye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almıştır. Burada ‘alacak mı, almayacak mı?’ konuşmuyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi, Türkiye S-400’leri almıştır” yanıtını verdi. ABD’ye, endişelerinin giderilmesi için NATO’nun da dahil olduğu ortak çalışma grubu kurmayı önerdiklerini hatırlatan Çavuşoğlu, “Başkan Trump buna ‘evet’ diyor, ama ABD içinde bazı kurumlar buna ‘hayır’ diyor, yanaşmıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü AKP grup toplantısında S-400’lerle ilgili aynı vurguyu yapmıştı. Erdoğan, Pentagon’un Türkiye’yi F-35 savaş uçakları üretim programından çıkarma tehdidi ile ilgili olarak ise, konunun ay sonunda Japonya’da düzenlenecek G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump’la bir araya geldiğinde görüşüleceğini belirtmiş ve şöyle konuşmuştu:   

“Bugüne dek 1 milyar 250 milyon dolar ödeme yaptık. F-35 projesinden hiçbir akla sığmayan şekilde dışlanmamızı tüm platformda soracağız.”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar