Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun ilk ve tek ses kaydı Meksika’da bir kütüphanede bulunmuş olabilir

Frida Kahlo’nun tek ses kaydı Meksika’da bir müzede bulunmuş olabilir. The Guardian’da yer alan habere göre, Meksika Ulusal Ses Kütüphanesi’nde bulunan ses kaydı, El Bachiller radyo programının pilot bölümüne ait ve bu ses kaydında Frida Kahlo’nun “Diego’nun Portresi” adlı eserini betimlediği düşünülüyor. Kayıt 1955’te Kahlo’nun ölümünden bir yıl sonra yayınlanmış.

Sanat dünyasında en çok tanınan yüzlerden biri olan Frida Kahlo’nun fotoğrafları birçok eşyada da baskı olarak kullanıldı ama Kahlo’nun sesi tam bir muammaydı. Bu sebeple de ses kütüphanesinde bulunan kayıt sanat dünyasında heyecan yarattı.

“Diego’nun Portresi”

Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto da heyacan yaratan ses kaydının ünlü ressama ait olup olmadığının hâlâ incelendiğini açıkladı. Eğer inceleme sonrasında sesin Kahlo’ya ait olduğu kesinleşirse, bu kayıt Kahlo’nun ilk ve tek ses kaydı olarak tarihe geçecek.

Kahlo’nun olduğu düşünülen ses kaydında eşi ressam Diego Rivera’nın portresini şöyle betimliyor: “(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu, göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı -sanki büyük mekanlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi…”

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar