Çekya’da yüzbinler Başbakan Babiş’in istifasını istiyor

Çekya’nın başkenti Prag’da pazar günü Başbakan Andrey Babiş’in istifası talebiyle yapılan gösterilere 200 bin kişi katıldı.

Ülkede mayıs ayından bu yana devam eden benzer protestolara en son ay başında 100 bin kişi katılmıştı. Hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan mültimilyoner işadamı Babiş hükümetine yönelik protestolar, 1989’da komünizmi yıkan Kadife Devrim’nden beri ülkedeki en büyük halk hareketi olarak görülüyor. Organizatörler siyasi partileri gösterilere davet etmediklerini özellikle vurguluyor.

Başbakan Babiş’in hakkında, Avrupa Birliği fonlarından 42 ile 82 milyon euro arasında haksız ödenek aldığı iddiasıyla yolsuzluk davası açılması sözkonusu. Protestolar, Babiş’in savcılığın soruşturması sürerken Adalet Bakanlığı görevine yakın bir arkadaşını ataması üzerine ve yargı bağımsızlığına müdahale edileceği endişesi ile başlamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar