Trump-Erdoğan görüşmesi öncesi ABD’den bir S-400 uyarısı daha: “Israr sürerse F-35 projesinde kalamazsınız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin bugünkü grup toplantısında, alımı ABD ile ilişkilerin gerilmesine neden olan Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin temmuz ayında teslimatına başlanacağını yineledi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ABD’den, bir kez daha, S-400’leri topraklarına konuşlandırması halinde Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılacağı uyarısı geldi.

Yarın başlayacak NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde açıklama yapan ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, “Türkiye Rus sistemini alırsa F-35’lerle bağları kesilecektir” dedi. “Rus sistemlerinin NATO içinde bulunması sonucu F-35’lerin etkilenmesine veya istikrarsızlaştırılmasına izin veremeyiz” diyen Hutchison sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer Türkiye İttifaka ve F-35 projesine katılımına zarar verecek bir karar verirse, yaptırım uygulamaktan başka seçeneğimiz kalmıyor… İsterseniz S-400 alabilirsiniz, isterseniz F-35 alırsınız ama ikisine aynı anda sahip olamazsınız. Umarım F-35’e ihtiyaçları olduğunu anlarlar.”

26-27 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek olan NATO Savunma Bakanları toplantısına Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da katılacak ve ABD’nin yeni Savunma Bakan Vekili Mark Esper’le görüşecek.

Erdoğan Trump ve Putin ile yüz yüze görüşecek

Daha önce hem Amerikan Savunma Bakanlığı hem de Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye, F-35 projesinden dışlamak dışında, hasım saydığı Rusya ile yaptığı S-400 anlaşması nedeniyle ekonomik yaptırım uygulayabileceği uyarısında da bulunmuştu. Ankara ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye kişisel inisiyatif kullanarak bir istisna uygulamasını umuyor. Geçen hafta konuyla ilgili bir haber yayımlayan Bloomberg, Trump’ın da konuya dair karar vermeden önce 28-29 Haziran’daki G-20 Zirvesi‘nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapacağı görüşmeyi beklediğini yazmıştı. Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentinde yapılacak sözkonusu toplantılarda hem Trump hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yüz yüze görüşme fırsatı bulacak.

ABD konsolosluk çalışanı Cantürk için tahliye kararı

Bu arada, ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılandığı davada, “konutu terk etmemesi” şeklindeki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar verildi. Bu kararın Trump-Erdoğan görüşmesi öncesine rastlaması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump ile yaptığı ve G-20 için randevulaştığı son telefon konuşmasının hemen ertesinde de, üç yıldır tutuklu bulunan Türkiye-ABD çifte vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge adli kontrol şartı ile cezaevinden tahliye edilmişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar