Alman kimya şirketlerinin Esad yönetimine kimyasal silah malzemesi sattığı ortaya çıkarıldı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Alman kimya şirketlerinin Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal ederek Suriye hükümeti ile bağlantılı şirketlere kimyasal silah yapımında kullanılan birtakım kimyasallar sattığı ortaya çıkarıldı.

Deutsche Welle’nin haberine göre yasadışı kimyasal ihracatı, Süddeutsche Zeitung, Bayerischer Rundfunk ve İsviçreli Tamedia medya grubunun ortak yürüttüğü araştırma sonucu deşifre oldu.

Kimyasal maddeler Esad yönetimi ile ilişkili şirketlere satıldı

Alman toptan kimyasal satıcısı Brenntag AG, İsviçre’deki bir aracının yardımıyla Suriye’ye 2014 yılında isopropanol ve diethylamine adlı kimyasallar sattı. Alıcı şirket ise Devlet Başkanı Beşar Esad ile bağlantılı bir eczacılık şirketiydi.

Gazeteciler, diethylamine’in Belçika’nın Antwerp şehrinde Alman kimya devi BASF’a ait bir fabrikada, isopropanol’ün ise Sasol Solvents Germany GmbH tarafından Hamburg’da üretildiğini açığa çıkardı.

Bu kimyasallar eczacılık sektörünün yanı sıra, VX ve sarin gazı gibi kimyasal silah ve sinir gazlarının yapımında da kullanılabiliyor. Özellikle sarin gazı, iç savaş sırasında Esad yönetimi tarafından kullanılmasıyla biliniyor. Birleşmiş Milletler, 2017’deki bir kimyasal saldırıda kullanılan sarin gazının isopropanol ile yapıldığını ortaya çıkarmıştı. Han Şeyhun kasabasında gerçekleşen saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Han Şeyhun’daki saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Yetkililer ihracata onay vermemiş

Brenntag AG ihracatın yasal yollardan yapıldığını iddia etse de, bu tür ihracatların onayından sorumlu olan Federal Ekonomi ve İhracat Kontrolü Ofisi, bahsedilen zaman aralığında bu tür kimyasallara herhangi bir onay vermediği açıkladı.

Esad yönetiminin kimyasal silah kullandığına dair haberlerin gelmesinden sonra Avrupa Birliği, kimyasal silah yapımında kullanılan maddelerin ihracatına kısıtlama getirmişti.

Diethylamine ihracatı için 2012, isopropanol ihracatı için ise 2013’ten beri resmi onay gerekiyor. Bu kısıtlamalar sadece doğrudan Almanya’dan yapılan ihracatlarda değil, İsviçre gibi ülkeler üzerinden dolaylı satışlarda da geçerli.

Suriye’nin kimyasal silah stokunun aynı yıl uluslararası koordinasyon ile yok edildiği hatırlandığında, Alman şirketlerinin 2014 yılında kimyasal madde ihracatında bulunması özellikle dikkat çekici.

Sivil toplum kuruluşlarından suç duyurusu

Brenntag AG’ye ev sahipliği yapan Essen şehrinin savcıları yasal süreç başlattıklarını ve resmi soruşturma açıp açmamayı tartıştıklarını söyledi. Belçika’daki savcılar da olayı incelemeye başladı.

Aralarında Açık Toplum Adalet İnisiyatifi’nin de olduğu üç sivil toplum kuruluşu, kimyasalların ihracatı konusunda suç duyurusunda bulundu. Bayerischer Rundfunk’a konuşan Açık Toplum Adalet İnisiyatifi’nden James Goldston, “yetkililerin ne olduğunu ve kimin, ne zaman ne bildiğini geniş bir şekilde araştırması gerektiğini” ve gerçeğin ortaya çıkması için çalışacaklarını söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus