Bilgi ve iletişim güvenliği tedbirlerine dair Cumhurbaşkanlığı Genelgesi neler getiriyor?

Resmi Gazete’de 6 Temmuz 2019 Cumartesi günü yayınlanan genelgede, “kamu düzenine” ve “milli güvenliğe” etki edebilecek kritik verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla alınması gereken tedbirler açıklandı. 21 maddelik “önlemler paketinde” vatandaşlara ait kritik bilgiler ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait verilerin hangi şartlarda nerelerde saklanacağına dair kararlar sıralandı.

Siber Bülten internet sitesinde yer alan habere göre; nüfus, sağlık, iletişim bilgileri, biyometrik ve genetik verilerin kritik bilgi olarak tanımlandığı genelgede, bu verilerin güvenli bir şekilde yurt içinde depolanması gerektiğine dikkat çekildi. Bunların dışında kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kritik verilerin depolanacağı ağların,

  • İnternete kapalı
  • Fiziksel güvenliği sağlanmış
  • Güvenli

olması şartı konuldu.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar