Trump’a “beceriksiz” diyen İngiliz büyükelçi istifa etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Başkan Donald Trump’ın “Bundan böyle kendisiyle işimiz olmayacak’’ dediği İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Sir Kim Darroch görevinden istifa etti. Darroch’un Trump yönetimini “beceriksiz ve özgüvensiz” olarak tanımladığı elektronik postalar pazar günü yayınlanmış, Trump da Darroch için “aptal” nitelemesi yapmıştı.

Darroch istifa mektubunda, Trump yönetimine dair yorumlarının yer aldığı yazışmaların basına sızdırılmasından sonra, çok fazla spekülasyon yapıldığı için mevcut durumun görevini istediği şekilde yürütmesini imkansız hale getirdiğini belirtiyor.

İngiliz Daily Mail gazetesi pazar günü yayınladığı yazışmalarda Vaşington Büyükelçisi Kim Darroch, Beyaz Saray yönetimi için “Bu yönetimin ciddi bir şekilde normalleşeceğine, işlevsizliğinin azalacağına, daha az belirsiz ve diplomatik anlamda daha az beceriksiz ve sakar olacağına çok da inanmıyoruz” diyordu.

Başkan Trump yazışmalar yayınlanır yayınlanmaz Darroch’a ve Theresa May hükümetine yüklenmişti. Darroch için “çok aptal ve kaçık” diyen Trump “Büyükelçiyi tanımıyorum ama ABD’de kendisinden hoşlanılmıyor ve hakkında iyi düşünülmüyor. Artık kendisiyle işimiz olmayacak. Harika Birleşik Krallık için iyi haberse kısa sürede yeni bir başbakana kavuşacak olmaları’’ paylaşımı yapmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus