Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine AB ve Rusya’dan sonra, ABD, Yunanistan, Fransa ve Mısır’dan da kınama geldi

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine Avrupa Birliği (AB) ve Rusya’dan sonra, ABD, Yunanistan, Fransa ve Mısır’dan da kınama açıklamaları geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin bölgeye yolladığı ikinci sondaj gemisi Yavuz’un Kıbrıs’ın Karpaz bölgesine ulaşmasının ardından, “kaygı” ifade eden bir açıklama yayınladı. Metinde, “Bu provokatif adımlar, bölgede tansiyonu artırmaktadır. Türk yetkililere bu operasyonları durdurması çağrısında bulunuyor ve tüm tarafları, bölgede tansiyonu artıracak adımlardan uzak durmaya ve kaçınmaya davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yunanistan’da pazar günkü seçimler ardından iktidara gelen yeni hükümetin dış politikada ilk icraatı da Türkiye’nin sondaj çalışmalarıyla ilgili kınama yayınlamak oldu. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı “Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait karasularındaki illegal sondaj girişimini kınıyoruz. Türkiye’yi bir kez daha bu yasadışı eylemlere son vermeye ve Kıbrıs’ın egemenliğine saygı duymaya çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Benzer şekilde Fransa Dışişleri Bakanlığı Türkiye’den bölgedeki faaliyetlerine son vermesini isterken, Mısır da Ankara’yı uluslararası hukuka uygun davranmaya çağırdı.

Rusya ve AB de dün benzer yönde mesajlar yayınlamıştı.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar