İki Satır (7): AKP treni – 2001’e yolculuk

2001 krizi sonrasında geçilen yeni iktisadi rejimin temel taşı olan Merkez Bankası’nın başkanının kararname ile görevden alınması, AKP’nin ekonomi politikalarındaki büyük geri sıçramasının son adımı oldu. Nitekim 11. Kalkınma Planı’ndaki 2023 hedeflerinin de neredeyse 2003’teki hedefler olması bu geri sıçramanın da bir teyidi gibi.

Özellikle finans başta olmak üzere büyük sermayenin fiilen aksasa da resmen siyasi iktidarın ihtiyaçlarından bağımsız olmasını bir kaide olarak benimsediği Merkez Bankası’na bu müdahale ile AKP esasında piyasa ile de köprüleri atmış oluyor.

2002 seçiminden iki gün sonra Sakıp Sabancı, “İkinci Özal trenine bindik” demişti. Erdoğan’nın da sık sık kullandığı bu tren metaforundan yola çıkarsak, o trenin artık geriye doğru hızla yol aldığı söylenebilir. İşte AKP içinde özellikle Ali Babacan merkezli kopmanın ardında yatan dinamik de gücünü bu kopuştan alıyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar