Trump’ın ırkçı saldırıda bulunduğu kadın siyasetçiler: “Zayıf liderler, politikalarının sorgulanmasından kaçmak için ülkeye sadakatinizi sorgular”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD Başkanı Donald Trump’ın, göçmen karşıtı politikalarına meydan okudukları için ırkçı ithamlarla hedef aldığı Temsilciler Meclisi üyesi dört kadın siyasetçi dün bir basın toplantısı düzenleyerek kınama açıklaması yaptı.

New York vekilleri Alexandria Ocasio-Cortez ve İlhan Omar, Michigan vekili Rashida Tlaib ile Massachusetts vekili Ayanna Pressley, Trump’ı beyaz ırkın üstünlüğüne inananların (white supremacists) gündemine göre davranmakla suçlayıp, Amerikan halkından kutuplaştırıcı söyleme kapılmamalarını istediler. Dört kadın siyasetçi Trump’ın amacının bu tür polemiklerle dikkatleri dağıtıp politikalarının sorgulanmasını engellemek olduğunu savundular.

(Soldan sağa) Ilhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib ve Ayanna Pressley.

Basın toplantısı, Trump’ın Pazar günü dördü de etnik olarak beyaz olmayan bu kadınların “geldikleri –suça batmış, berbat- ülkelere geri dönmeleri gerektiği”ne dair saldırgan twitlerini izliyor. 12 yaşında Somali’den ABD’ye geldikten sonra Amerikan vatandaşı olan Omar hariç diğer üç siyasetçi ABD doğumlu ve hepsi de Demokrat Parti içinde, herkese parasız üniversite eğitimi, herkese sağlık güvencesi gibi sol kanat politikalar savunuyor.

Demokrat Parti içinde yükselen Demokratik Sosyalistler grubunun önde gelen üyelerinden 29 yaşındaki Latin kökenli siyasetçi Alexandria Ocasio-Cortez, basın toplantısında  Trump için “politikalarını nasıl savunacağını, halka nasıl anlatacağını bilmiyor, o yüzden bize saldırıyor, politikaları konusunda hesap vermekten kaçmak için” dedi ve ekledi “zayıf liderler politikalarının tartışılıp, sorgulanmasından kaçmak için ülkeye sadakatinizi sorgular.”

Trump’ın kadınlar, Hispanikler, siyahlar ve Müslümanlar için kamuya açık yerlerde sarf ettiği ayrımcı ve ırkçı sözleri sıralayan Ilhan Omar ise, Meksika sınırında göçmenlere yönelik insan hakları ihlalleri ile Başkan’ın göreve gelirken ettiği yemini ihlal ettiğini savundu ve “Başkanın anayasamızla alay etmesine son verme zamanı geldi, bu başkanı görevden azletme zamanı geldi” dedi.

Filistinli mülteci bir ailenin ABD doğumlu çocuğu olan Rashida Tlaib de Trump’ın anayasaya saygısızlık ettiğini söylerek, görevden azil süreci için soruşturma başlatılacağını söyledi.

ABD Kongresi’ne Massachusetts’ten seçilen ilk siyah kadın temsilci olan Ayanna Pressley ise Trump’ın amacının Amerikan halkını asıl çözüm bekleyen asıl sorunlardan uzaklaştırmak olduğunun altını çizerek “zokayı yutmamalıyız” dedi.

Dört kadın Kongre üyesinin basın toplantısı sürerken Trump ise yine twitterdan saldırılarına devam etti. Bir kez daha “mutlu değilseniz, beğenmiyorsanız terk edin” diyen Trump Demokrat Parti’nin ise bu vekilleri aralarına kabul etmekle “sosyalizmi, İsrail ve ABD düşmanlığını” onaylamış olduğunu ileri sürdü.

Trump’ın ırkçı açıklamaları ertesinde, Demokrat Parti içinde azil sürecinin başlatılmasını isteyen çok sayıda Kongre üyesi var, ancak ilk aşamada Temsilciler Meclisi’nde bir kınama kararı alınması bekleniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus