Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanlarına silahlı saldırı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rudaw’ın haberine göre, Erbil’de Atasay Kuyumculuk’un Yönetim Kurulu Başkanı olan Cihan Kamer’in sahibi olduğu “Huqqabaz” restoranında silahlı saldırı yaşandı. Erbil’in en korunaklı bölgelerinden biri sayılan Empire bölgesindeki restoranda bulunan Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanlarına yapılan saldırı sonucunda Rudaw’ın iddiasına göre saldırıda iki kişi hayatını kaybetti. Erbil Asayiş Müdürlüğü, saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 1 kişinin yaralandığını duyurdu. 

Türk Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Erbil Başkonsolosluğu’nda çalışan bir görevlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

“Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur.

Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.

Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Twitter hesabından hayatını kaybeden konsolosluk çalışanına başsağlığı diledi: 

“Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus