“Bakur” belgeselinin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na “örgüt propagandası” suçlamasıyla 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’in “Bakur (Kuzey)” belgeseli nedeniyle “örgüt propogandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı dava sonuçlandı. Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen son duruşmada, Mavioğlu ve Demirel’e 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Ceza ertelenmezken, yönetmenler hakkında yurtdışına çıkış yasağı da konuldu.

Avukatların mazeret bildirip katılmadığı duruşmada, sanıklar üst hadden cezalandırıldı. Felç geçiren ve dosyaya yüzde 90 engelli raporu sunulan Çayan Demirel’e ise yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması nedeniyle takdiri indirim uygulamadı.

Dosya, bu aşamadan sonra temyiz incelemesi için istinaf mahkemesine gönderilecek. Cezanın onanması hâlinde yürürlükte olan infaz yasasına göre yönetmenlerin Yargıtay nezdinde itiraz hakları bulunmuyor.

“Bakur” belgeseli 2013 yılında çözüm süreci devam ederken çekildi

2013 yılında çözüm süreci devam ederken çekilen “Bakur” belgeseli, Mayıs 2015’te Batman’da Yılmaz Güney Sineması’nda gösterilmişti. Bu gösterimden iki yıl sonra, filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na “terör propogandası yapmak” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyerek örgütün Türkiye dışına çekilme sürecine tanıklık etmek üzere yola çıkan “Bakur”, gerek Türkiye’de, gerekse DOKLeipzig, Visions du Reel ve Stockholm Film Festivali gibi ulusal ve uluslararası belgesel festivallerinde bugüne kadar on binlerce izleyiciyle buluşmuştu.

Duruşmaya katılamayan Mavioğlu karara “henüz son savunmamızı dahi vermemiştik” diyerek tepki gösterdi.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar