25. Saraybosna Film Festivali’ne Türkiye’den iki film: Emin Alper’den “Kız Kardeşler” ve Pelin Esmer’den “Kraliçe Lear”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Bu yıl 25’incisi düzenlenecek Saraybosna Film Festivali’nde (SFF) “Saraybosna’nın Kalbi” ödülleri için dört kategoride 53 film yarışacak. Festival kapsamında gösterilecek filmler arasında Emin Alper’in son filmi Kız Kardeşler ile Pelin Esmer’in yeni filmi Kraliçe Lear da var. 

Bosna-Hersek’te 1992-1995 yılları arasında yaşanan kanlı savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür sanat merkezi haline getirmek amacıyla başlatılan festival, bu yıl 16-23 Ağustos günleri arasında düzenlenecek.

Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filminden bir kare.

Festivalde dokuz uzun metraj film, 14 kısa film, 16 belgesel ve 14 öğrenci filmi olmak üzere toplam 53 film yarışacak ve 23 filmin dünya prömiyeri yapılacak.

Pelin Esmer imzalı “Kraliçe Lear” filminin 25. Saraybosna Film Festivali afişi.

Ruben Östlund’un jüri başkanlığını üstleneceği Ana Yarışma bölümünde Türkiye’den Kız Kardeşler (2019) yarışırken, belgesel yarışmasında ise Pelin Esmer’in yeni filmi Kraliçe Lear (2019) dünya prömiyerini yapacak.

Geride bıraktığı çeyrek asır içinde dünyaca ünlü birçok ismi ağırlayan festivale bugüne kadar Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Nuri Bilge Ceylan gibi birçok isim katıldı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus