Amerikan Kongresi Türkiye’ye S-400 yaptırımı uygulaması için Başkan Trump’a baskıyı artırıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulaması için Kongre üyelerinin baskısı altında olduğu bildirildi.

Reuters’in haberine göre, Cumhuriyetçi Senatörler Rick Scott ve Todd Young, S-400 teslimatının başlaması üzerine, Ankara’ya yaptırım için hazırladıkları karar tasarısını Senato’ya sundu. Reuters tasarıda S-400’lerin Türkiye’deki varlığının “ABD’nin güvenlik hakkına doğrudan ve büyük bir tehdit” olarak nitelendiğini yazdı.

Karar tasarısının kabul edilmesi durumunda Türkiye’ye ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında belirlenen 12 yaptırımın 12’sinin de uygulanması öngörülüyor.

Senato’nun Dışilişkiler Komitesi’nden Demokrat Senatör Bob Menendez de, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmanın yeterli ceza olmadığını CAATSA’nın uygulanmasını istedi.  Menendez Trump’ın CAATSA’yı uygulamayı reddetmesi durumunda ise ABD yönetimini Türkiye’ye yaptırım uygulamaya zorlayacak bir başka yasa tasarısı sunacağını söyledi.

ABD Başkanı Trump, S-400 krizinden sonra Türkiye’ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin bir soruya dün önce “şu anda yaptırımlara bakmadığı” yanıtını vermiş ancak daha sonra “Ne yapacağımızı göreceğiz. Bunları henüz duyurmadık” demişti.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar